یخ‌های قطب‌جنوب رو به افزایش است

یخ‌های قطب‌جنوب رو به افزایش است

همشهری آنلاین نوشت : ناسا برخلاف باورهای عمومی درباره گرمایش جهانی و ذوب شدن یخهای قطبی اعلام کرد سرعت رشد یخ‌های قطب جنوب بسیار بیشتر از سرعت ذوب شدن آنها‌است.

علم فیزیک - یخ‌های قطب‌جنوب رو به افزایش است
یخ‌های قطب‌جنوب رو به افزایش است

براساس گزارش تلگراف، دانشمندان ناسا باور متداول درباره کوچک شدن سطح یخ‌های قطب جنوب را درهم شکسته و اعلام کردند میزان یخ‌های قطبی درحال افزایش است.

این مطالعه جدید با وجود اینکه می‌پذیرد کوه‌های یخی به دلیل گرمایش جهانی که انسان بانی آن است درحال کوچکتر شدن هستند، در عین حال نشان می‌دهد میزان اخیر افزایش سطح یخ‌ها سرعت بیشتری از ذوب شدن آنها داشته‌است.

یافته‌های جدید نتایج مطالعات پیشین از جمله گزارش تغییرات اقلیمی هیات میان دولتی سال ۲۰۱۳ سازمان ملل متحد را به چالش می‌کشند. در آن مطالعه اعلام شد که سطح آب دریاها به واسطه ذوب شدن یخ‌های قطب جنوب سالانه ۰٫۲۷ میلیمتر افزایش خواهند یافت.

به گفته محققان مطالعه جدید برسر کاهش حجم یخ‌های قطب جنوب و جزایر واتیز پاین در غرب قطب جنوب با نتایج دیگر پژوهش‌ها اتفاق نظر دارد. آنچه مایه اختلاف نظر است، مشاهده افزایش حجم یخ‌های قطبی در بخش شرقی و بخش مرکز غرب قطب جنوب با سرعتی فراتر از سرعت ذوب شدن یخ‌ها است.

در این مطالعه جدید ارتفاع سطحی یخ‌های قطب جنوب با استفاده از تجهیزات راداری دو ماهواره آژانس فضایی اروپا و در سال‌های ۱۹۹۲ و ۲۰۰۱ مورد بررسی قرار گرفته‌اند. دانشمندان همچنین در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ برای بررسی ارتفاع یخ‌ها در این مناطق از پرتوهای لیزری یکی از ماهواره‌های ناسا استفاده کرده‌اند.

پیش از این دانشمندان به اشتباه افزایش ارتفاع یخ‌های قطبی در بخش شرقی قطب جنوب را به بارش اخیر برف نسبت داده بودند،‌اما اکنون تیم ناسا با استفاده از اطلاعاتی متعلق به سال ۱۹۷۹ ثابت کرده‌است که در واقع هسته‌های یخی در این مناطق ضخیم‌تر شده‌اند.

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *