کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به اندازه‌ی نپتون

کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به اندازه‌ی نپتون

کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به اندازه‌ی نپتون

0 13 - کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به اندازه‌ی نپتون
علم فیزیک – کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به اندازه‌ی نپتون

مجله علمی ایلیاد – ستاره‌شناسان، سیاره‌ی فراخورشیدی یخی با اندازه‌ای تقریباً در ابعاد نپتون که به دور ستاره‌ی کوتوله‌ی «K2-263 G9» گردش می‌کند را کشف کردند. شعاع این دنیای بیگانه‌ی تازه‌ کشف‌شده که «K2-263b» نام دارد، ۲.۴۱ برابر شعاع زمین است. فقط ۵۰.۸ روز طول می‌کشد تا این سیاره به دور ستاره‌ی میزبان خود، بگردد.
این ستاره که EPIC 211682544 نیز نامیده شده است، کمی سنگین‌تر و کوچک‌تر از خورشید است. این ستاره در فاصله‌ی ۵۳۲ سال نوری از زمین قرار دارد و قدر ظاهری آن ۱۱.۶ است. K2-263b در اصل از داده‌های ماموریت K2 تلسکوپ فضایی کپلر ناسا، کشف شد. ستاره‌شناس دانشگاه سنت آندروز «آنلیز مورتیر» و همکارانش از طیف‌سنج بسیار دقیق HARPS-N روی تلسکوپ گالیله در لاپالمای اسپانیا، استفاده کردند تا سرعت دوره‌ای این سیاره و سپس جرم آن‌را به‌دست آورند.
ستاره‌شناسان با استفاده از جزئیات مدار پی بردند که جرم این سیاره‌ی فراخورشیدی ۱۴.۸ برابر جرم زمین است و درنتیجه چگالی آن تقریباً ۵.۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. K2-263b به احتمال زیاد حاوی مقدار برابری از یخ و سنگ است که با نظرات فعلی در مورد تشکیل سیاره و فراوانی‌های نسبی عناصر تشکیل‌دهنده‌ای از قبیل آهن، نیکل، منیزیم، سیلیکون، اکسیژن، کربن و نیتروژن در محیط ستاره‌ای تقریباً سازگار است.
دکتر مورتیر و همکارانش گفتند: «جرم این سیاره که ۱۴.۸ برابر جرم زمین است، به همراه ترکیبات برآوردشده‌ی آن، نشان می‌دهد که K2-263b احتمالاً به شیوه‌ای شبیه به هسته‌ی سیارات غول‌پیکر در منظومه‌ی شمسیِ خودمان شکل گرفته است، اما به دلایلی، گاز زیادی ندارد.»
این کشف در مقاله‌ای در شماره‌ی دسامبر ۲۰۱۸ در معلم فیزیک ، فیزیک ، علم ، اختر فیزیک ، کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به اندازه‌ی نپتوناهنامه‌ی Royal Astronomical Society  منتشر شده است.

علم فیزیک ، فیزیک ، علم ، اختر فیزیک ، کشف سیاره‌ای فراخورشیدی به اندازه‌ی نپتون

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *