کشف دو ذره بنیادین جدید در سرن

0 7 e1536562593442 - کشف دو ذره بنیادین جدید در سرن

کشف دو ذره بنیادین جدید در سرن

دو گروه مجزا از دانشندان در برخورد‌دهنده بزرگ هادرون موفق به شناسایی نشانه‌هایی از ذرات بنیادین جدیدی در طبیعت شده‌اند، ذراتی که احتمال داده می‌شود نسخه‌هایی سنگین‌تر از بوزون هیگز باشند.

15 12 16 105740higgs atlas cms 1024.png - کشف دو ذره بنیادین جدید در سرن
علم فیزیک – کشف دو ذره بنیادین جدید در سرن

براساس گزارش ساينس‌الرت، برخورد‌دهنده بزرگ هادرون پس از وقفه‌اي دو ساله، از ماه ژوئن فعاليت خود را در زمينه برخورد دادن ذرات به يكديگر، از سر گرفت اما اين‌بار سطح انرژي برخورد‌ها به ۱۳ تريليارد الكترون ولت رسيد، يعني دو برابر سطح انرژي كه از آن در كشف بوزون هیگز استفاده شد.

از آن زمان به بعد ردياب‌هاي دو آشكارساز‌ اطلس و CMS در جهش‌هايي را در سطح خاصي از انرژي، سطح ۷۵۰ گيگا الكترون ولتي، ثبت كردند. نشانه‌هاي ذرات جديد كه در بقاياي به جا مانده از برخورد دو پروتون به يكديگر كشف شده‌اند، مي‌توانند نشاني از وجود ذره‌اي كاملا جديد و شبيه به بوزون هيگز باشند كه ۱۲ برابر سنگين‌تر هستند.

به گفته محققان با درنظر گرفتن تمامي عوامل آماري،‌ احتمال اتفاقي بودن جهش مشاهده شده در داده‌‌هاي اطلس يك در ۹۴ است كه شايد براي اعلام يك كشف جديد كافي نباشد، اما كشف جهشي مشابه در داده‌هاي CMS در نقطه و سطحي مشابه از انرژي باعث ترديد شده‌است.

اگرچه در داده‌‌هاي اطلس ۴۰ جفت پروتون بالاتري از عدد پيش‌بيني شده در مدل استاندارد فيزيك كشف شده‌است و در CMS تعداد اين جفت‌ها به ۱۰ كاهش يافته‌است. از اين رو با درنظر گرفتن اين موضوع كه اين اطلاعات از ميان ۴۰۰ تريليون برخورد پروتوني به دست آمده‌اند،‌ مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه ذرات جديد يا ذراتي بسيار نادرند كه تحت شرايطي بسيار غيرعادي و دشوار خلق مي‌شوند، يا اصلا وجود ندارند.

براي تاييد يا رد اين يافته دانشمندان به گردآوري داده‌ةاي بيشتر و تجزيه و تحليل دقيق‌تر نياز دارند و انتظار مي‌رود نتيجه اين مطالعات تا ۶ ماه ديگر مشخص شود.

منبع : همشهری آنلاین

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *