کشف دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی

0 20 e1537450168162 - کشف دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی

کشف دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی

اخترشناسان موفق به کشف دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی شدند، کشفی که می‌تواند نظریه‌ها درباره نحوه شکل‌گیری سیاره زمین را متحول سازد.

15 11 14 1443451446222672836 - کشف دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی
علم فیزیک – کشف دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی

براساس گزارش فاكس‌نيوز، محققان در ماه اكتبر با استفاده از تلسكوپ سوبارو واقع در قله مائوناكي در هاوايي جرمي را رصد كردند كه ابتدا آن را يك سياره كوتوله ناميدند، سياره‌اي كه در فاصله ۱۵ ميليارد و ۴۹۹ ميليون كيلومتري از خورشيد قرار گرفته‌است، يعني ۱۰۰ برابر دورتر از زمين تا خورشيد يا سه برابر دورتر از پلوتو تا خورشيد. اين فاصله ركورد‌دار سابق فاصله از خورشيد، يعني اریس را با فاصله بين پنج تا ۱۴ ميليارد كيلومتري تا خورشيد از ميدان به در مي‌كند.

محققان موسسه كارنگي ملون مي‌گويند در ابتدا سرعت حركت پايين اين سياره توجه آنها را جلب كرد زيرا سرعت حركت پايين به معني فاصله دور است. دانشمندان به واسطه محاسبه سرعت حركت سياره كوتوله توانستند فاصله آن را تخمين بزنند و دريابند جرمي كه به تازگي كشف كرده‌اند دورافتاده‌ترين جرم در سامانه خورشیدی است.

دانشمندان اين جرم را V774104 ناميده‌اند كه ابعادي تقريبي آن ۴۹۸ در ۹۹۷ كيلومتر است، به بياني ديگر اين جرم از سياره‌هاي منظومه شمسی كوچكتر است اما ابعادي بزرگتر از يك سيارك معمولي دارد. اين جرم به شدت كم‌نور است و اطلاعات دقيقي درباره مدار و تركيبات شيميايي آن در دست نيست و هنوز مشخص نيست ميزان بازتاب نور آن چه اندازه‌است.

اخترشناسان معتقدند اين كشف مي‌تواند ديدگاه آنها نسبت به نحوه شكل‌گيري زمين و ديگر سياره‌هاي منظومه شمسی را متحول سازد. فاصله بسيار دور اين جرم تا سياره‌هاي ديگر به اين معني است كه طي ميليارد‌ها سال گذشته با هيچ جرم يا سياره ديگري تعامل نداشته است از اين رو مدار آن مداري بكر است كه قدمت آن به آغاز شكل‌گيري منظومه شمسی باز مي‌گردد. از اين رو مطالعه روي مدار اين جرم مي‌تواند اطلاعات زيادي درباره شكل‌گيري سامانه خورشيدي در اختيار دانشمندان قرار دهد.

منبع : همشهری آنلاین

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: raana sadri

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *