پیر کوری

0 10 e1536854403457 - پیر کوری

پیر کوری

 

208944 xcn6iFBh - پیر کوری
علم فیزیک – پیر کوری

پیر کوری، فیزیکدان شهیر فرانسوی در بیست و چهارم اوت ۱۸۵۹م در پاریس به‌دنیا آمد. وی از کودکی دارای استعدادی شگرف در امور ریاضی و فنی بود. از این‏رو، تحصیلات خود را در دانشگاه سوربن به پایان رساند و پس از اخذ درجه دکتری، استاد فیزیک آن دانشگاه شد.

پیر کوری در طی سال‏های تدریس و تحقیق درصدد بود تا همسری نابغه بیابد تا این‌که در سی و پنج سالگی با مانیا سلکودوسکا معروف به مادام کوری ازدواج کرد. این زوج دانشمند از آن پس، به فعالیت‏های علمی گسترده‏ای دست زدند.

پیر کوری در ۱۶ سالگی موفق به اخذ درجه لیسانس گردید. وی برای ادامه تحصیل به دانشگاه سوربن رفت که در آزمایشگاه فیزیک آنجا دستیار آزمایشگاهی بود، و در همان دانشگاه فوق لیسانس فیزیک، خود را دریافت کرد. بعداً مدیریت آزمایشگاه در مدرسه فیزیک و شیمی را بر عهده گرفت. سپس با همسرش ماری کوری در آنجا کارهای آزمایشگاهی انجام دادند.

همچنین ترازوی کوارتزی را به اتفاق برادرش ژاک که کانی شناس بود ساخت، که برق متناسب با وزنه های معلق را تامین می کرد که بعداً توسط کوری ها در جریان مربوط به پرتوزایی مورد استفاده قرار گرفت.

تحقیقات دیگر پیر کوری در مورد مواد فرومغناطیس که با افزایش دما، مغناطیسی آنها کاهش می یابد و در یک دمای مشخص جای خود را به مواد پارامغناطیسی ضعیفی می دهد که به عنوان «نقطه کوری» جسم شناخته می شود، و مواد پارامغناطیسی با دما نسبت عکس دارند که نظریه های جدید مغناطیس را تشکیل می داد.

همچنین پیرکوری وسایل اندازه گیری فراوانی را برای کار در مورد پرتوزایی ابداع و تکمیل کرد، او یک نظریه پرداز و آزمایشگر به شمار می رفت و با کشف تشعشات پرتوزایی، دریافت که پرتوزایی بر اثر یک ثابت زمانی مشخص است که بطور نمایی کاهش می یابد. این کشف نقطه شروع برای تمام اندازه گیری های نوین از لحاظ تعیین تاریخ و قدمت اشیاء در رشته های باستان شناسی و زمین شناسی بود و معیاری برای اندازه گیری زمان بر اساس پرتوزایی تعیین کرد. وی در حدود ۵۸ مقاله علمی انتشار داد.

آن‌ها دریافتند که عنصر توریوم همانند اورانیوم، اشعه‏ای نامرئی از خود ساطع می‌‏کند. آنان نام این اشعه را رادیواکتیویته گذاشتند و چون تشعشع اورانیوم را مورد آزمایش قرار دادند به این نتیجه رسیدند که شاید در ماده دیگری، بیش از آن، رادیواکتیویته موجود باشد.

پس از رنج‏های فراوان، این زن و شوهر به این کشف رسیدند که دو ماده پلونیوم و رادیوم نیز از رادیواکتیویته برخوردار می‌‏باشند. چهار سال طول کشید تا توانستند یک دهم گرم رادیوم تهیه کنند و کشف خود را به جهان دانش عرضه دارند. از آن پس، خانواده کوری غرق در شهرت و افتخار شدند و جایزه نوبل را نیز دریافت داشتند. این کشف‏‌ها، سرآغاز تولد فیزیک مدرن هسته‏ای بود که به آفرینش رشته علمی جدیدی منجر گشت که به رادیوتراپی یا پرتودرمانی شهرت دارد.

پیر کوری، سرانجام در تاریخ نوزدهم آوریل سال ۱۹۰۶ میلادی در حال مراجعت به منزل بر اثر تصادف با درشکه و اتومبیل در سن چهل و هفت سالگی درگذشت. هرچند این حادثه تأثیر بسیار بدی بر روی خانواده کوری نهاد ولی همسرش مادام کوری به کارهای علمی خود ادامه داد و منشأ کشفیات مهم دیگری در صحنه علم فیزیک گردید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *