پانورامای مریخ

انتشار پانورامای مریخ توسط کنجکاوی

دوربین Mast کاوشگر کنجکاوی ناسا به تازگی تصویر پانورامایی ارائه داده که شامل برآمدگی‌هایی متشکل از سنگ‌های شنی در سطح سیاره مریخ است.

این پانوراما از ترکیب دهها تصویری که مریخ‌نورد کنجکاوی گرفته ساخته شده است.

پانورامای مریخ علم فیزیکپانورامای مریخ

به گزارش سرویس علمی ایسنا ، تعدادی از سنگ‌های شنی تیره در ناحیه‌ای که توسط مریخ‌ نورد کنجکاوی تفحص می‌شود ، نشان‌دهنده بافت این ناحیه و ساختارهایی از توده‌هاست که تپه‌های شنی را شکل دادند که سپس به شکل صخره به یکدیگر چسبیدند .

برآمدگی‌های ماسه‌سنگی بخشی از یک لایه به حساب می‌آید که گروه علمی کنجکاوی نام آن را یگان استیمسون گذاشته اند و  دارای ساختاری با لایه بندی مورب در مقیاس بزرگ است. محققان ناسا عقیده دارند آنچه در تصویر دیده می‌شود ته‌نشست های یک تپه شنی  است که باد آن را پدید آورده بوده و اکنون تبدیل به سنگ شده است .

این برآمدگی ماسه سنگ دارای ساختاری موسوم به crossbedding در مقیاس بزرگ است که تیم علمی ناسا از آن به عنوان توده‌هایی از تپه‌های شن و ماسه یاد کرده که باد آن‌ها را شکل داده است .

هندسه و جهت این تپه‌ها اطلاعاتی درباره مسیرهای بادی که آن‌ها را تولید کرده در اختیار می‌گذارد .

کنجکاوی به طور مستمر لایه‌های مرتفع‌ و جوان‌ کوه شارپ را تحلیل کرده و کار خود را با بررسی گل‌سنگ‌هایی واقع در قاعده این کوه شروع کرد. کنجکاوی به دنبال شواهدی درباره تغییراتی در محیط باستانی این ناحیه از سیاره مریخ است .

ده‌ها تصویر از دوربین Mastcam سامانه مزبور با یکدیگر ترکیب و پانورامای منتشرشده را شکل داده‌اند .

کنجکاوی از اوایل ماه اوت سال ۲۰۱۲ بر روی سیاره مریخ به گشت‌زنی اشتغال داشته و این فناوری سال گذشته به قاعده کوه شارپ رسید .

انتهای پیام

پانورامای مریخ علم فیزیک
پانورامای مریخ
انتشار پانورامای سیاره مریخ توسط کنجکاوی

 گرد آوری : خبرگزاری ایسنا و خبر آنلاین

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *