وجود یک آتشفشان قدیمی در مریخ

وجود یک آتشفشان قدیمی در مریخ

سرنخ‌هایی از وجود یک آتشفشان قدیمی در مریخ
علم فیزیک – سرنخ‌هایی از وجود یک آتشفشان قدیمی در مریخ

دانشمندان با بررسی یک شهاب سنگ مریخی پیدا شده در آفریقا، شواهدی از فعالیت دو میلیارد ساله آتشفشانی در مریخ را کشف کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از ایندین اکسپرس، این یافته‌ها که در مجله Science Advances”” منتشر شده، سرنخ‌های تازه‌ای از چگونگی تکامل این سیاره و بینش‌هایی از تاریخ فعالیت‌های آتشفشانی در مریخ ارائه کرده است.

محققان در دانشگاه هوستون در ایالات متحده اظهار کردند: هر آنچه که ما درباره ترکیب بندی این سنگ‌ها که از کوه‌های آتشفشانی آمده‌اند می‌دانیم ،بر اساس شهاب سنگی است که بر روی زمین پیدا کرده‌ایم.

این شهاب سنگ که Northwest Africa 7635″ ” نام دارد، در سال ۲۰۱۲، کشف شده و  گونه‌ای از سنگ‌های آتشفشانی “shergottite” است.

یازده عدد از این شهاب سنگ‌های مریخی، با ترکیب شیمیایی و زمان پرتاب مشابه تاکنون یافت شده است.

محققان این پژوهش بر این باورند که همه این شهاب سنگ‌ها از یک منبع آتشفشانی مشترک آمده‌اند.

شهاب سنگ‌هایی که پیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند، در محدوده سنی ۳۲۷ تا ۶۰۰ میلیون سال طبقه بندی شده‌اند.

در مقابل، شهاب سنگی که توسط این تیم تحقیقاتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته، ۲٫۴ میلیارد سال پیش شکل گرفت و نشان می دهد که از قدیمی‌ترین مرکز آتشفشانی در منظومه شمسی خارج شده است.

این یافته نشان دهنده این است که یکی از قدیمی‌ترین آتشفشان‌های منظومه شمسی بر روی سیاره مریخ قرار دارد.

کوه المپوس(به انگلیسی: Mount Olympus) (لاتین “Olympus Mons”) بزرگ‌ترین آتش‌فشان سامانه خورشیدی است؛ که در سیاره بهرام (مریخ) قرار دارد. ارتفاع آن ۲۶ کیلومتر (۱۶ مایل، تقریباً سه برابر کوه اورست) و قطرش ۶۰۰ کیلومتر (حدود ۳۷۰ مایل) است.

کوه المپوس یک آتش‌فشان فعال است. علت بزرگ بودن کوه المپوس و دیگر آتش‌فشان‌های مریخ، عدم حرکت پوستهٔ آن سیاره در مقایسه با پوستهٔ زمین دانسته می‌شود. حرکت کم صفحه‌های مریخ موجب می‌شود که مواد مذاب از جای ثابتی فوران کنند و به آرامی کوه‌های عظیمی را ایجاد نمایند.

قله المپوس بزرگترین آتشفشان شناخته شده در سامانه خورشیدی است. قطر دهانه آن ۸۶کیلومتر و پهنای پایه مخروط آتشفشان به ۵۵۰ کیلومتر می‌رسد. دهانه آتشفشان حدود ۲۷ کیلومتر بالاتر از سطح مریخ است.

سرنخ‌هایی از وجود یک آتشفشان قدیمی در مریخ ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *