همنشینی ماه و ناهید و کاتالینا

0 3 e1536331117733 - همنشینی ماه و ناهید و کاتالینا

همنشینی ماه و ناهید و کاتالینا

در روز ۷ دسامبر پرنورترین شبچراغ های آسمان سیاره زمین پس از خورشید در کنار یکدیگر قرار گرفتند. همنشینی آنها اما میهمان دیگری به نام دنباله‌دار کاتالینا داشت.

15 12 13 211530FINAL CATALINA SM WM - همنشینی ماه و ناهید و کاتالینا
علم فیزیک – همنشینی ماه و ناهید و کاتالینا

هلال ماه و ناهيد(همان زهره) در اين تصوير كنار هم قرار گرفته‌اند اما دنباله‌دار كاتالينا هم وارد اين جمع پرنور شده است. هر چند روشنی‌اش به پای این دو نمی رسد. دنباله دار کاتالینا (C/2013 US10) دو دُم دارد. این تصویر از همگذاری نماهایی با نوردهی بلند و کوتاه از یک میدان دید درست شده و سمت شب ماه، هلال روشن از آفتاب آن، و ناهيد را یکجا در خود ثبت کرده است.
دُم غباری دنباله دار کاتالینا که رو به پایین، سمت راست است كه پشت سر دنباله دار درست شده و راستای مدار آن را نشان می دهد. دُم یونی آن که بالا، سمت چپ چارچوب را نشان می دهد از گازهایی پدید آمده که توسط باد خورشید بیرون زده اند و از همین رو راستای خورشید-دنباله دار را نشان می دهد.

كاتالينا با نام رسمي C/2013 US10 دنباله‌داری است كه در ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) در رصدهای برنامهٔ «پیمایش آسمان کاتالینا» کشف شد. اين روزها ساكنان نيمكره شمالي مي‌توانند اين دنباله‌دار را در آسمان ببينند. اما اين دنباله‌دار كه از دوردست‌های منظومه‌ی شمسی آمده در ماه ژانويه در نزديك‌ترين فاصله با زمين قرار خواهد گرفت. هر چند بر خلاف پيش‌بيني‌ها كاتالينا آن قدرها هم كه انتظار مي‌رفت پر نور نيست اما علاقه‌مندان به نجوم ديدن آن را از دست نمي‌دهند. این دنباله‌دار هر دو دم غباری (پایین) و دم یونی (بالا) را دارد و سوژ‌ه‌اي جذاب براي رصد با دوربين دوچشمي است. اين عكس در جزايرقناري از اين دنباله‌دار گرفته شده است.

منبع : خبرآنلاین

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *