همنشینی ماه و ناهید و کاتالینا

همنشینی ماه و ناهید و کاتالینا

در روز ۷ دسامبر پرنورترین شبچراغ های آسمان سیاره زمین پس از خورشید در کنار یکدیگر قرار گرفتند. همنشینی آنها اما میهمان دیگری به نام دنباله‌دار کاتالینا داشت.

علم فیزیک - همنشینی ماه و ناهید و کاتالیناهمنشینی ماه و ناهید و کاتالینا

هلال ماه و ناهید(همان زهره) در این تصویر کنار هم قرار گرفته‌اند اما دنباله‌دار کاتالینا هم وارد این جمع پرنور شده است. هر چند روشنی‌اش به پای این دو نمی رسد. دنباله دار کاتالینا (C/2013 US10) دو دُم دارد. این تصویر از همگذاری نماهایی با نوردهی بلند و کوتاه از یک میدان دید درست شده و سمت شب ماه، هلال روشن از آفتاب آن، و ناهید را یکجا در خود ثبت کرده است.
دُم غباری دنباله دار کاتالینا که رو به پایین، سمت راست است که پشت سر دنباله دار درست شده و راستای مدار آن را نشان می دهد. دُم یونی آن که بالا، سمت چپ چارچوب را نشان می دهد از گازهایی پدید آمده که توسط باد خورشید بیرون زده اند و از همین رو راستای خورشید-دنباله دار را نشان می دهد.

کاتالینا با نام رسمی C/2013 US10 دنباله‌داری است که در ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) در رصدهای برنامهٔ «پیمایش آسمان کاتالینا» کشف شد. این روزها ساکنان نیمکره شمالی می‌توانند این دنباله‌دار را در آسمان ببینند. اما این دنباله‌دار که از دوردست‌های منظومه‌ی شمسی آمده در ماه ژانویه در نزدیک‌ترین فاصله با زمین قرار خواهد گرفت. هر چند بر خلاف پیش‌بینی‌ها کاتالینا آن قدرها هم که انتظار می‌رفت پر نور نیست اما علاقه‌مندان به نجوم دیدن آن را از دست نمی‌دهند. این دنباله‌دار هر دو دم غباری (پایین) و دم یونی (بالا) را دارد و سوژ‌ه‌ای جذاب برای رصد با دوربین دوچشمی است. این عکس در جزایرقناری از این دنباله‌دار گرفته شده است.

منبع : خبرآنلاین

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *