نامگذاری یک سیارک به نام مهندس چینی

0 21 - نامگذاری یک سیارک به نام مهندس چینی

نامگذاری یک سیارک به نام مهندس چینی

57765162 - نامگذاری یک سیارک به نام مهندس چینی
علم فیزیک – نامگذاری یک سیارک به نام مهندس چینی

اخیرا با تاییدیه از “اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی”(IAU) یک سیارک به نام “نان رندونگ”(Nan Rendong) دانشمند و مهندس ارشد پروژه “تلسکوپ کروی با دیافراگم ۵۰۰ متری”(FAST)، نامگذاری شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، اخیرا یک سیارک به نام”  Nanrendong, ۷۹۶۹۴ ” به پاس خدمات “نان رندونگ”(Nan Rendong) دانشمند و مهندس ارشد پروژه “تلسکوپ کروی با دیافراگم ۵۰۰ متری” (FAST) نامگذاری شده است.

یک مقام رسمی آکادمی ملی نجوم چین، در مراسم روز دوشنبه در جنوب غربی استان گویژو، این خبر را اعلام کرد.

نان رندونگف دانشمند چینی و مهندس ارشد پروژه تلسکوپ کروی با دیافراگم ۵۰۰ متری، ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۱۷ به دلیل ابتلا به سرطان در سن ۷۲ سالگی در شهر بوستون ایالت ماساچوست آمریکا درگذشت.

 تلسکوپ کروی با دیافراگم ۵۰۰ متری که تیان‌یان(چشم آسمان) نیز نامیده می‌شود، یک تلسکوپ رادیویی است. این تلسکوپ در کوهستان‌های استان گوئیژو در جنوب غربی کشور چین ساخته شده‌ است. قطر فیزیکی بشقاب این تلسکوپ ۵۰۰ متر و قطر موثر آن ۳۰۰ متر است. ساخت این تلسکوپ حدود پنج سال طول کشیده است. تلسکوپ مذکور فعالیت خود را از ماه سپتامبر ۲۰۱۶ آغاز کرده است.

ساخت این تلسکوپ برای نخستین بار در سال ۱۹۹۴ پیشنهاد شد. طراحان تلسکوپ گوئیژو می‌گویند که این تلسکوپ رادیویی می‌تواند اجرام آسمانی ناشناس را جستجو و به درک بهتر منشا هستی کمک کند. به گفته دانشمندان این پروژه، از این تلسکوپ رادیویی همچنین می‌توان برای جستجوی نشانه‌های زیست فرازمینی استفاده کرد.

سیارک” Nanrendong ۷۹۶۹۴ ” در ۲۵ سپتامبر سال ۱۹۹۸ توسط ستاره شناسان پروژه “Beijing  Schmidt CCD Asteroid Program ” رصدخانه” Xinglong “در شمال چین، کشف شد.

علم فیزیک ، فیزیک ، علم ، اختر فیزیک ، نامگذاری یک سیارک به نام مهندس چینی

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *