نامرئی کردن اجسام با شکست نور

نامرئی کردن اجسام با شکست نور

نامرئی کردن اجسام با شکست نور
علم فیزیک – نامرئی کردن اجسام با شکست نور

تکنیک‌های جدید در علوم شیمی و فیزیک دانشمندان را قادر به ایجاد متاموادی می‌کند که می‌توانند راهی برای تولید پوشش نامرئی باشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سی.ان.ان، گروهی از محققان راهی برای ایجاد نوع جدیدی از مواد پیدا کرده‌اند. با توجه به اینکه این ماده نور را می‌شکند، می‌تواند اساس ایجاد یک پوشش کاملا کاربردی نامرئی باشد .محققان دانشگاه “نورث وسترن”Northwestern در مورد آخرین کشف‌شان و خلق ماده شکست نور منفی، هیجان زده هستند.

محققانDNA   را با ذرات نانو از جنس طلا برای ایجاد ساختارهای دگرپیکری ترکیب کردند و توانستند یک ماده جدید قابل برنامه ریزی که می‌تواند به هر نقطه دلخواه روی یک طیف رنگ انتقال یابد، ایجاد کنند.

این ماده جدید که توسط شیمیدانان و فیزیکدانان ایجاد شده است، می‌تواند نور را شکسته و توهم نامرئی بودن را ایجاد کند. این روش جدید به محققان اجازه می‌دهد تا نه تنها بتوانند نور را بشکنند بلکه نور را انعکاس نیز بدهند. روش لیتوگرافی که برای کشف این مواد جدید استفاده شده است به خودی خود انقلابی است .

به انحراف نور، زمانی که از یک محیط شفاف وارد محیط شفاف دیگری می شود، شکست نور می گویند.

علت شکست تغییر سرعت نور است. سرعت نور در هوا ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه است حال آنکه این سرعت در محیط های دیگر نظیر آب و شیشه کاهش یافته و به ترتیب به ۲۲۵ هزار و ۱۲۵ هزار کیلومتر در ثانیه می رسد. این اختلاف سرعت ناشی از جنس محیط است که پدیده شکست نور را ایجاد می کند.

در پدیده شکست نور، بسته به غلظت محیط ها یکی از دو حالت زیر رخ می دهد:

اگر نور به محیطی غلیظ تر وارد شود، پرتو نور به خط عمود بر سطح جدا کننده دو محیط نزدیک می گردد. شکل زیر چنین شرایطی را به تصویر کشیده است. همان طور که ملاحظه می کنید. نور به خط عمود نزدیک شده است. زاویه r را زاویه شکست نور و زاویه D را زاویه انحراف نور می نامند.

اگرنور به محیطی رقیق تر وارد شود، پرتو نور از خط عمود دور می گردد. به زاویه شکست نور(r) و زاویه انحراف نور (D) در شکل زیر دقت کنید. در این حالت زاویه شکست بزرگتر از زاویه تابش است.

نامرئی کردن اجسام با شکست نور ، اخبار فیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *