مرداد ماه ۱۳۹۷ چهارمین ماه گرم زمین

0 6 e1536529289437 - مرداد ماه ۱۳۹۷ چهارمین ماه گرم زمین

مرداد ماه ۱۳۹۷ چهارمین ماه گرم زمین

 

12422a - مرداد ماه ۱۳۹۷ چهارمین ماه گرم زمین
علم فیزیک – مرداد ماه ۱۳۹۷ چهارمین ماه گرم زمین

مجله علمی ایلیاد – بر اساس اعلام سازمان ملی اقیانوسی و جوی، از زمانی که ثبت داده‌های هواشناسی در سال ۱۸۸۰ میلادی آغاز شد، ماه مرداد (جولای) به عنوان چهارمین ماه گرم در زمین گزارش شده است. بنا به گفته‌ی این سازمان، دمای میانگین جهانی برابر با ۶۱.۷۵ درجه‌ی فارنهایت بود، یعنی ۱.۳۵ درجه بیشتر از میانگین قرن بیستم.

همچنین جولای ۲۰۱۸ به عنوان چهل و دومین جولایِ پیاپی و ۴۰۳مین ماه پیاپی با دمای بالاتر از میانگین جهانی شناخته شده است. گرم‌ترین ماه جولای به سال ۲۰۱۶ مربوط می‌شود که دمای میانگین جهانی به ۶۲.۰۱ درجه رسید.

سازمان ملی اقیانوسی و جوی اعلام کرد که پوشش یخی دریای قطب شمال در ماه جولای ۲۰۱۸ کوچک‌تر از حد عادی بود، یعنی ۱۳.۲ درصد کمتر از میانگین سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰. ماه گرمی که امسال پشت سر گذاشتیم، تا حدودی به دلیل رکورد گرما در کشورهای نزدیک اقیانوس قطب شمال، اسکاندیناوی، شمال غرب آفریقا، جنوب آسیا و جنوب غرب آمریکا بُروز داد.

بر اساس مقاله‌ای که اخیراً در مجله‌ی Nature Communications منتشر شد، الگوهای آب و هوایی تابستان در حال تغییر هستند. یعنی احتمال تبدیل دوره‌ای از روزهای گرم به موج گرما وجود دارد. در چنین شرایطی، احتمال می‌رود بارش‌های سیل‌آسا به وقوع پیوسته و برخی از مناطق را با رویدادهای سیل همراه سازد.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *