ماه‌گرفتگی و سوپرمون (ماه‌بزرگ)

توضیح علمی همزمانی ماه‌گرفتگی و سوپرمون (ماه‌بزرگ)

دیرور پدیده رسیدن ماه به نزدیک‌ترین نقطه از مدارش به زمین با رویدادی دیگر همزمان شد، خسوف یا ماه‌گرفتگی ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۵ همزمان با پدیده سوپرمون  صحنه‌هایی خیره‌کننده را در آسمان شب به نمایش گذاشت.

خسوف و پدیده سوپرمون یا ماه بزرگ دیروز دچار همزمانی شد و ماه کامل در همان‌لحظه‌ای که در نزدیک‌ترین فاصله‌اش تا زمین دیده می‌شود، در زیر سایه مستقیم سیاره زمین نیز قرار گرفت و برای مدتی کاملا تاریک دیده شد. این رویداد هیچ اثر جانبی دیگری به جز خیره شدن به آسمان، شگفت‌زدگی بیش از اندازه و خستگی شدید (به خاطر تلاش برای ثبت بهترین عکس از آسمان) برای زمینیان در پی نخواهد داشت، نه دنیا را با پایان خواهد رساند، نه زمین را دچار انجماد آنی یا توفان‌های الکترومغناطیسی خواهد کرد، نه کشوری را در آتش خواهد سوزاند، نه سیارکی را به سمت زمین خواهد کشاند و نه سطح آب دریاها را به واسطه مد شدید چند برابر خواهد کرد تا نسل بشر در زیر آب مدفون شوند، اگر چنین سرنوشتی در انتظار انسان باشد، به دست خودش و جاه‌طلبی‌هایش رقم خواهد‌خورد، نه توسط ماه. نه شایعه بسازید و نه آنها را باور کنید، زیرا قرار نیست هیچ اتفاق فراطبیعی رخ دهد.

علم فیزیک - ماه‌گرفتگی و سوپرمونماه‌گرفتگی و سوپرمون

براساس گزارش دیسکاوری، ساکنان آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا، آفریقا، غرب آسیا و شرق اقیانوس آرام در ۲۷ سپتامبر شاهد ماه‌گرفتگی کاملی خواهد بود که همزمان با پدیده سوپرمون رخ خواهد‌داد،‌ درست زمانی که ماه کامل ۱۴ درصد بزرگتر و ۳۰ درصد درخشانتر به نظر می‌آید، سایه زمین روی آن افتاده و ماه تاریک خواهد شد. این اولین همزمانی خسوف و سوپرمون از سال ۱۹۸۲ تا کنون است و تا سال ۲۰۳۳ تکرار نخواهد شد.

این پدیده  ( ماه‌گرفتگی و سوپرمون ) نادر کیهانی ریشه در شکل بیضوی مدار ماه به دور زمین دارد. زمانی که ماه در دورترین نقطه مداری‌اش تا زمین قرار دارد، به  اوج می‌رسد و وضعیت مقابل آن، حضیض به موقعیتی گفته می‌شود که ماه به نزدیک‌ترین فاصله‌ مداری‌اش تا زمین رسیده‌است.

فاصله ماه تا زمین در زمان حضیض ۵۰ هزار کیلومتر نزدیک‌تر از اوج است. در نتیجه به ماه کاملی که در وضعیت حضیض قرار می‌گیرد ماه بزرگ یا سوپرمون گفته می‌شود و نسبت به وضعیت اوج ماه ۱۴ درصد بزرگتر و بیش از ۳۰ درصد درخشانتر به نظر خواهد‌آمد.

ماه‌گرفتگی‌های کامل معمولی،‌ که زمانی رخ می‌دهند که ماه و خورشید روی یک خط قرار می‌گیرند و ماه ناگزیر از زیر سایه کامل زمین عبور می‌کند، پدیده‌هایی نیستند که به ندرت رخ دهند و به صورت میانگین در ۲٫۵ سال یکبار می‌توان یک ماه‌گرفتگی کامل را در نقاطی خاص از زمین مشاهده کرد.

اما گرفت کامل سوپرمون یکی از پدیده‌هایی است که به ندرت رخ می‌دهد،‌ به اندازه‌ای که از سال ۱۹۰۰ تاکنون تنها پنج بار در سال‌های ۱۹۱۰، ۱۹۲۸، ۱۹۴۶، ۱۹۶۴ و ۱۹۸۲رخ داده‌است. با این‌همه نادر بودن به معنی غیرقابل توضیح بودن یک رویداد نیست.

به گفته نوح پترو از مرکز فضایی گودارد، این رویداد ( ماه‌گرفتگی و سوپرمون ) محصول حرکات سیاره‌ای است. مدار ماه به دور زمین متمایل به سمت محور زمین است و سطح مداری این اجرام هر از چند‌گاهی هم‌سو می‌شوند و در چنین شرایطی به ترتیب می‌توان شاهد سه تا چهار ماه‌گرفتگی بود، که شاید یکی از آنها نیز گرفتگی سوپرمون باشد.

ماه‌گرفتگی ویژه ۲۷ سپتامبر ۸:۱۱ عصر به وقت شرقی یا ۱۱ دقیقه بامداد ۲۸ سپتامبر به وقت گرینویچ آغاز خواهد‌شد و گرفت کامل ماه بزرگ ۲:۱۱ بامداد به وقت گرینویچ بوده و برای ۷۲ دقیقه ادامه داشت.

منبع : همشهری آنلاین

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *