ماهواره روسی بر فراز موشک پروتون

پرتاب موفق ماهواره روسی بر فراز موشک پروتون

روسیه روز دوشنبه (۲۳ شهریور) با موفقیت یک موشک پروتون را به همراه یک ماهواره مخابراتی روسی از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان به فضا پرتاب کرد.

علم فیزیک - ماهواره روسی بر فراز موشک پروتونماهواره روسی بر فراز موشک پروتون

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این پرتاب که در ساعت ۱۹:۱۰ به وقت گرینویچ انجام شد، دومین پرتاب موفق از زمان انفجار فاجعه بار یک ماهواره مکزیکی در ماه مه بر روی موشک روسیه محسوب می‌شود. روسیه همچنین یک موشک پروتون را به همراه یک ماهواره انگلیسی در اواخر ماه اوت به فضا پرتاب کرده بود.

سازمان فضایی روسیه در بیانیه‌ای این پرتاب ، ماهواره روسی بر فراز موشک پروتون ، را عادی خواند.

در ماه مه، یک ماهواره مکزیکی پس از ناموفق ماندن پرتاب موشک پروتون M، از بین رفت. به گفته مرکز خرونیچف، سازندگان این موشک، انفجار به دلیل یک ایراد ساختاری در یکی از موتورها پیش آمده بود.

موشک پروتون MT که بر اساس یک طراحی عصر شوروی سابق است، به عنوان نیروی کاری قدیمی صنعت فضایی محسوب شده و روسیه در حال ساخت نسل جیدید از موشکها برای ادامه دادن راه آن‌ها هستند.

روسیه پس از سقوط یک فضاپیمای باری و بدون سرنشین پروگرس در اواخر ماه آوریل که قرار بود تدارکات مورد نیاز را به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل کند، مجبور شد همه سفرهای فضایی خود را معلق کند. این فضاپیما پس از پرتاب، تماس خود را با زمین از دست داده و در جو سوخت.

این ناکامی که روسیه آن را به گردن مشکلی در موشک سایوز انداخته بود، همچنین گروهی از فضانوردان را مجبور به اسکان بیشتر برای چند ماه در ایستگاه کرد.

اما ماه گذشته فضانوردانی از روسیه، ژاپن و آمریکا با موفقیت پس از دو ماه وقفه ناشی از یک شکست موشکی به زمین بازگشتند.

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *