فرود کپسول سایوز

فرود کپسول سایوز پس از ماموریت ۱۷۳ روزه

فرود کپسول سایوز
علم فیزیک – فرود کپسول سایوز

فضانوردان روسی و آمریکایی پس از پایان ماموریت اکسپدیشن ۵۰ به همراه کپسول سایوز در قزاقستان فرود آمدند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، این کپسول در ساعت ۱۴:۵۰ روز ۲۱ فروردین به وقت تهران فرود آمده است.

ناسا فیلم فرود این کپسول را به صورت زنده پوشش داد.

فرود کپسول سایوز
علم فیزیک – فرود کپسول سایوز

کپسول فضایی سایوز MS-02 حامل آندری بوریسنکو و سرگئی ریژیکوف، خدمه روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) و رابرت شین کیمبرو فضانورد آمریکایی بود.

فرود کپسول سایوز
علم فیزیک – فرود کپسول سایوز

فضاپیمای سایوز (به روسی: Союз) پرکارترین، پراستفاده‌ترین و پرعمرترین فضاپیمای سرنشین‌دار جهان است. این فضاپیما در اوایل دهه شصت میلادی زیر نظر سرگئی کارالیوف ابتدا به منظور سفر انسان به ماه طراحی شد. پس از پایان مسابقه فضایی برای رسیدن به ماه، سایوز برای حمل فضانوردان شوروی سابق و سایر کشورها به ایستگاه‌های فضایی سالیوت و آلماز بکار رفت. در سال ۱۹۷۵ میلادی در طی پروژه آزمایشی آپولو-سایوز نقش مهمی بازی کرد، و پس از آن وسیله اصلی برای رفت‌وآمد به ایستگاه فضایی میر بود. امروزه، گونه‌های جدید فضاپیمای سایوز برای فرستادن فضانوردان به مدار زمین و ایستگاه فضایی بین‌المللی بکار می‌روند. در آینده از سایوز برای سفر به ماه استفاده خواهد شد.

نخستین پرواز آزمایشی و بدون سرنشین سایوز در تاریخ ۷ آذر ۱۳۴۵ (۲۸ نوامبر ۱۹۶۶) و نخستین پرواز سرنشین‌دار آن در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۴۶ (۲۳ آوریل ۱۹۶۷) انجام شد. انوشه انصاری در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۸۵ (۱۸ سپتامبر ۲۰۰۶) توسط فضاپیمای سایوز تی‌ام‌ای-۹ به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کرد. پیش از او، عبدالاحد مومند در تاریخ ۷ شهریور ۱۳۶۷ (۲۹ اوت ۱۹۸۸) از پایگاه فضایی بایکونور توسط فضاپیمای سایوز تی‌ام-۶ به ایستگاه فضایی میر پرواز کرده بود.

عَبدُالاَحَد موهمَند یا مومَند نخستین فضانورد افغان و زاده ۱۱ دی ۱۳۳۷ (۱ ژانویه ۱۹۵۹) است. او در سال ۱۹۸۸ میلادی نه روز را در ایستگاه فضایی میر گذراند. وی هم اکنون در شهر اشتوتگارت در کشور آلمان ساکن است.

برای پرتاب سایوز به مدار زمین، از پرتابه‌ای (موشکی) به همین نام یعنی پرتابه سایوز استفاده می‌شود.

واژه سایوز در زبان روسی به معنای «اتحاد» است.

برنامه سایوز پس از برنامه‌های واستوک و واسخود، سومین برنامه فضایی سرنشین‌دار شوروی بود.

سخت‌افزارهای اصلی برنامه فضایی سایوز عبارت بودند از فضاپیمای سایوز و موشک سایوز. مدیریت برنامه سایوز در حال حاضر بر عهده سازمان فضایی روسیه است.

فرود کپسول سایوز ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *