علت مرگ گیرندگان پیوند کبد

علت مرگ گیرندگان پیوند کبد ترومبوآمبولیسم است

علت مرگ گیرندگان پیوند کبد
علم فیزیک – علت مرگ گیرندگان پیوند کبد

محققان دانشگاه علوم پزشکی واشنگتن از وجود “ترومبوآمبولیسم” به عنوان علت مرگ در گیرندگان کبد طی ۲۴ ساعت اول پس از عمل خبر دادند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ژورنال فوکازاوا Fukazawa، سلین آنست و همکارانش به بررسی علت مرگ گیرندگان کبد در ۲۴ ساعت اول پس از عمل پرداختند. موارد بررسی شده شامل موارد مرگ و میر حین عمل، آمارگیری دهنده و گیرنده، دلیل مرگ دهنده، زمان ایسکمیک بافت پیوندشده، علت بیماری کبدی گیرنده، ویژگی عملکردی و نتایج آزمایشگاهی آن است. ایسکمی باعث کمبود اکسیژن و مواد مغذی به بخش‌هایی از بدن می‌شود و این امر باعث آسیب به بافت‌ها یا سوءکارکرد اندام می‌گردد.

در این مطالعه ۴۱ هزار و ۳۲۴ نفر شرکت کردند. ۳۸ هزار و ۲۹۳ بیمار تا روز سی‌ام پس از پیوند بقا داشتند. مرگ در ۲۴ ساعت پس از عمل، در ۵۴۷ مورد(۱٫۳ درصد) و ۳۰ روز پس از پیوند ۲۴۸۴ مورد(۶ درصد)بود. خونریزی غیر قابل کنترل در ۵۷ بیمار، ترومبوآمبولیسم ریوی و قلبی در ۵۴ بیمار و نقص اولیه پیوند در ۴۹ بیمار بیشترین علت مرگ و میر پس از ۲۴ ساعت بود. موارد بررسی شده دیگر شامل سابقه ابتلا گیرنده‌ها به آمبولیسم، ترومبوز سیاهرگ پورتال، دیابت و نژاد آسیایی به عنوان فاکتورهای خطر مستقل هستند.

طبق نتایج این مطالعه، ترومبوآمبولیسم ریوی و قلبی می‌تواند منجر به مرگ گیرندگان پیوند کبد پس از ۲۴ ساعت شود. بنابراین بزرگترین ریسک فاکتور آن می‌تواند به عنوان یک اندکس با دقت بالا به منظور  پیش‌بینی خطر مرگ و میر پس از پیوند کبد به کار رود. مطالعات بیشتر از فاکتورهای زمان عمل با اثر بر روی ترومبوآمبولیسم ریوی و قلبی و مرگ ومیر مرتبط نیاز است.

علت مرگ گیرندگان پیوند کبد ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *