شناسایی چهار مبدا احتمالی یک جرم فضایی

0 41 740x414 - شناسایی چهار مبدا احتمالی یک جرم فضایی

شناسایی چهار مبدا احتمالی یک جرم فضایی

n83045102 72567270 - شناسایی چهار مبدا احتمالی یک جرم فضایی
علم فیزیک – شناسایی چهار مبدا احتمالی یک جرم فضایی

ایرنا :

محققان چهار مبدا احتمالی جرم فضایی موسوم به اموآموا را شناسایی کردند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، اموآموا اولین بار در سال ۲۰۱۷ کشف شد اما به سرعت از برد تلسکوپ محققان خارج شد. با وجود این اطلاعات کافی برای ردگیری مسیر این جرم فضایی در کهکشان راه شیری در اختیار محققان قرار گرفت.
پیش از این نیز تلاش های ناموفقی برای شناسایی مبدا این جرم فضایی صورت گرفته است. اموآموا هم دارای ویژگی های سیارک و هم ویژگی های دنباله دار است و مانند سیارک ها هنگام عبور اموآموا از کنار خورشید یخ موجود در سطح آن به بخار تبدیل شد. این تبخیر یخ موجب افزایش شتاب اموآموا شد و محققان در تلاش اخیر برای شناسایی مبدا این جرم فضایی تغییر شتاب آن را در محاسبات خود مورد توجه قرار دادند.
در این تحقیقات محققان موسسه ماکس پلانک از اطلاعات به دست آمده از ماموریت گایا استفاده کردند و مسیر حرکت اموآموا و هزاران ستاره را شبیه سازی کردند تا مسیرهای متقاطع و پیچیده آن ها را شناسایی کنند.
با استفاده از این مدل ها محققان توانستند چهار جرم فضایی را که دارای سرعت پایین بوده و امکان رها شدن اجرام بزرگ از مدار آن ها وجود دارد، شناسایی کردند. با وجود این ممکن است پس از اتمام ماموریت سوم گایا که در سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد، کاندیداهای دیگری به این چهار مورد اضافه شود.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: raana sadri

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *