سقوط با یک‌سوم سرعت نور درون سیاهچاله‌

0 10 740x360 - سقوط با یک‌سوم سرعت نور درون سیاهچاله‌

سقوط با یک‌سوم سرعت نور درون سیاهچاله‌

12499a - سقوط با یک‌سوم سرعت نور درون سیاهچاله‌
علم فیزیک – سقوط با یک‌سوم سرعت نور درون سیاهچاله‌
مجله علمی ایلیاد – گروهی متشکل از دانشمندان بریتانیایی، طی سلسله مشاهدات و تحقیقات خود، موفق به تشخیص ماده‌ای شدند که با سرعت باورنکردنی ۹۰،۰۰۰ کیلومتر در ثانیه، به درون سیاهچاله‌ای پُرجرم سقوط کرد. این سرعت، حدوداً ۳۰ درصد سرعت نور است.
جزئیات این پژوهش، در ماهنامه‌ی Royal Astronomical Society منتشر شد و محققان در آن گفتند که موادی را در اطراف سیاهچاله‌ی مرکزی کهکشان PG1211+143 ردیابی و دنبال کردند. آن‌ها مشاهدات اشعه‌ی ایکس خود را برای ردیابی جنبش گازهایی استفاده کردند که با سرعتی معادل یک‌سوم سرعت نور حرکت می‌کردند.
پرفسور «کن پوند» از دانشگاه لستر در بیانیه‌ای خبری گفت: «کهکشانی که ما با اشعه‌ی ایکس رصد کردیم، دارای سیاهچاله‌ای با جرم ۴۰ میلیون برابر جرم خورشید است و بسیار درخشان است. ما ۱۵ سال پیش، جریان‌های گازی قدرتمندی را کشف کردیم که نشان می‌داد این سیاهچاله به خوبی تغذیه شده است. در حالی که مشاهده‌ی چنین جریان‌هایی پیش‌تر هم انجام شده بود، اما در کهکشان PG1211+143 این جریان‌ها سریع‌تر به درون سیاهچاله سقوط می‌کنند. ما توانستیم جریانی از مواد، به اندازه‌ی زمین را رصد کنیم که به مرور وارد سیاهچاله شد و شگفت‌آور آنکه، پیش از فرو رفتن در سیاهچاله، سرعتش به یک‌سوم سرعت نور رسید.»
به‌طور خاص حرکت گازها در اطراف این سیاهچاله از حرکت دیسک موجود در اطراف سیاهچاله پیروی نمی‌کرد و زمانی که تا حدی به سیاهچاله نزدیک شد، از بین رفت. چنین فرآیندی با نام «تحول آشوب‌ناپذیر» در سیاهچاله‌های غول‌پیکر در مرکز کهکشان‌های بزرگ رخ می‌دهد که می‌تواند مقدار زیادی ماده را در خود از بین ببرد. رشد سریع و درخشش فوق‌العاده‌ی یک سیاهچاله می‌تواند از اثرات تحول آشوب‌ناپذیر باشد.
علم فیزیک ، فیزیک ، علم ، اختر فیزیک ، سقوط با یک‌سوم سرعت نور درون سیاهچاله‌

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *