سحابی سر اسب

سحابی سر اسب

سحابی سر اسب
علم فیزیک – سحابی سر اسب

سازمان ناسا در تعطیلات کریسمس خود به نمایش تصویر زیبایی از یک پدیده رنگین فضایی پرداخته که شبیه به سر یک اسب است.

به گزارش ایسنا، این ابر غبار میان‌ستاره‌ای خارق‌العاده که با بادها و تابش‌های ستاره‌ای شکل گرفته است، “سحابی سر اسب” نام داشته و در فاصله ۱۵۰۰ سال نوری از زمین در مجموعه ابر بزرگ اوریون قرار دارد. 

طول این سحابی تیره رنگ که به آن برنارد ۳۳ هم می‌گویند، حدود پنج سال نوری است و ستارگان در آن شکل می‌گیرند. سحابی سر اسب اکنون فقط به این دلیل که در برابر تابش درخشان قرمز رنگ سحابی IC 434 قرار گرفته، قابل مشاهده است.

همچنین در این تصویر می‌توان تضاد بازتاب آبی‌رنگ سحابی NGC 2023 را نیز مشاهده کرد که در اطراف یک ستاره جوان داغ در گوشه سمت چپ پایین تصویر قرار دارد.

سحابی سر اسب

ابری با شکوه از غبار های میان ستاره ای که توسط باد و تابش های ستارگان تشکیل شده، به صورت تصادفی قالبی به خود گرفته که برای ما انسان ها آشنا است.

سحابی سر اسب (Horsehead Nebula) با ظاهری کاملا مشابه اسمش، تقریبا ۱۵۰۰ سال نوری از ما فاصله داشته و در ابر مولکولی شکارچی قرار دارد (مجموعه ابر مولکولی شکارچی یا Orion Molecular Cloud  مجموعه بزرگی از سحابی های درخشان، ابرهای غبار تیره و ستاره های جوان است که در بخش خاصی از صورت فلکی شکارچی قرار دارد.

این مجموعه به طور میانگین بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد –مترجم). این ابر تیره که قدی معادل ۵ سال نوری دارد، با نام Barnard 33 فهرست بندی شده و تنها به واسطه سایه انداختنش بر نور سحابی نشری IC 434 دیده می شود. در حال حاضر ستارگانی درون سحابی سر اسب در حال شکل گیری هستند.

سحابی بازتابی آبی رنگ NGC 2023 که اطراف ستاره ای داغ و جوان را گرفته نیز می توانید در سمت چپ پایین تصویر مشاهده کنید. این تصویر زیبا از ترکیب عکس های باند نازک و باند پهن ساخته شده است.

سحابی سر اسب ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *