سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

0 12 640x414 - سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

57761172 - سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی
علم فیزیک – سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

موشک سایوز اف-گ حامل سفینه فضایی سایوز ام.اس-۱۰ سحرگاهان راهی سکوی پرتاب شد تا فردا دو خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی را به مدار زمین حمل کند. البته حمل موشک از سالن مونتاژ به سکوی پرتاب خود مراسم خاصی دارد که خواندنی است.

به گزارش ایسنا؛ شاید برای بسیاری از مردم باور اینکه برترین فناوری جهان یعنی فضانوردی هم درگیر بعضی خرافات است, مشکل باشد اما این واقعیت دارد. بطور مثال خروج موشک از آشیانه مونتاژ حتما باید قبل از طلوع آفتاب صورت گیرد. قبل از حرکت قطار، کارمندان و مهمانان، سکه‌هایی را بر روی ریل قطار می‌گذارند و معتقدند که صاف شدن آنها، ناهمواری‌های راه را برطرف می‌کند و  برای موشک خوش‌شانسی می‌آورد!

اعتقاد بر این است که کیهان نوردان در زمان حرکت موشک به طرف سکوی پرتاب و استقرار آن نباید در این محل آن را تعقیب کنند و گرنه بدشانسی نصیب‌شان می‌شود، به همین دلیل اجازه نمی‌دهند هیچ یک از آنها در این زمان به محل حمل نزدیک شود.

57761171 - سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

تحت هیچ شرایطی اجازه داده نمی‌شود موشکی در روز ۲۴ اکتبر پرتاب شود زیرا دو حادثه بسیار وحشتناک در این روز اتفاق افتاده است. در ۲۴ اکتبر ۱۹۶۰ در حالی که گروهی از کارشناسان موشکی شوروی مشغول رفع عیب یک موشک بودند تا آن را پرتاب کنند، موشک آتش گرفت و بر اثر انفجار و آتش سوزی مخزن آن ۷۴ نفر به قتل رسیدند و تعداد زیادی مجروح شدند.

سه سال بعد در ۲۴ اکتبر ۱۹۶۳ بار دیگر یک موشک منفجر و منجر به کشته شدن جمعی از مهندسان و کارگرانی گردید که در اطراف سکوی پرتاب مشغول به کار بودند. به همین مناسبت روز ۲۴ اکتبر را «روز سیاه» می‌نامند و در این روز هیچ پرتابی صورت نمی‌گیرد.

57761177 - سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

به هر حال موشک حامل سفینه فضایی سایوز ام.اس-۱۰ سحرگاهان راهی سکوی پرتاب شد. البته با توجه به اینکه سرعت قطار حمل‌کننده بسیار کند و تقریبا در حد راه رفتن معمولی افراد است همزمان با خبرنگاران به سکوی پرتاب رسید و با کمک بازوهای ویژه از حالت افقی درآمده و به سکوی پرتاب عمودی تحویل شد.

بر اساس برنامه اعلام شده، سفینه فضایی سایوز ام.اس-۱۰ در حالی که الکساندر آوچینین فضانورد روسکاسموس و  یکلاس هیگ فضانورد ناسا بر عرشه آن حضور خواهد داشت ساعت ۰۸:۴۰ فردا ۱۱ اکتبر سکوی پرتاب مرکز فضایی بایکونور را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی ترک کند.

 

57761175 - سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

57761176 - سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

57761173 - سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

علم فیزیک ، فیزیک ، علم ، اختر فیزیک ، سایوز MS10 آماده سفر به ایستگاه فضایی

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *