سالروز کشف واکسن سل

سالروز کشف واکسن سل

سالروز کشف واکسن سل
علم فیزیک – سالروز کشف واکسن سل

آلبرت لئون شارل کالمت دانشمند فرانسوی در سال ۱۹۲۱ در چنین روزی واکسن ب.ث.ژ(سل) را کشف کرد.

به گزارش ایسنا، واکسن ب ث ژ(BCG=Bacillus Calmette–Guérin) واکسن پیشگیری و مبارزه با سل است و در کشورهایی که بیماری سل شایع است یک دوز در نوزادان سالم توصیه می‌شود که بهتر است تا حد ممکن زمان تجویز آن به زمان تولد نزدیک باشد.

سالروز کشف واکسن سل
علم فیزیک – سالروز کشف واکسن سل

سالروز کشف واکسن سل

آلبرت لئون شارل آلبرت کالمت پزشک نامدار و محقق برجسته فرانسوی در ۱۲ ژوئیه ۱۸۶۳ متولد گردید و تحصیلات خود را در دانشگاه پاریس به پایان رسانید.وی سپس به عضویت انیستیتو پاستور برگزیده شد و در جریان تحقیقات خود سِرُم ضد طاعون را کشف نمود. کالمت در ادامه مطالعات و آزمایش‏های خود، مبارزه با بیماری سل را مد نظر قرار داد و موفق شد در ۲۴ آوریل ۱۹۲۱ بعد از چندین سال مطالعه و کوشش، واکسن ب.ث.ژ را کشف نماید.واکسن ب ث ژ پس از کشف برای اولین بار در سال ۱۹۲۱ مورد استفاده پزشکی قرار گرفت. این واکسن در فهرست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت قرار دارد که شامل مهم‌ترین داروهای مورد نیاز در یک نظام سلامت پایه به شما می رود.این واکسن که نام آن به لاتین از حروف اول اسامی کالمت و همکار وی گِرِن گرفته شده، به صورت تزریقی بوده و برای پیش‏گیری از ابتلا به بیماری سل مؤثر است. شارل آلبرت کالمت بعد از ۷۰ سال زندگی که حدود نیم قرن آن به تلاش در راه علم و خدمت به جامعه بشری گذشت، سرانجام در ۲۹ اکتبر ۱۹۳۳ درگذشت.میزان حفاظت در برابر عفونت سل به طور گسترده‌ای متفاوت است و حفاظت واکسن بین ۱۰ تا بیست سال طول می‌کشد. در میان کودکان، این واکسن مانع از عفونت حدود ۲۰۰ درصد از آنان می‌شود و در میان کسانی که به این باکتری آلوده شده‌اند نیز این واکسن به نیمی از آنان کمک می‌کند تا بیماری در آنان ایجاد نشود.این واکسن با تزریق به پوست تجویز می‌شود و کارایی دوزهای اضافی توسط شواهد علمی حمایت نمی‌شود.

سالروز کشف واکسن سل
علم فیزیک – سالروز کشف واکسن سل

سالروز کشف واکسن سل
عوارض جانبی جدی بسیار نادر است. اغلب وجود قرمزی و تورم و درد خفیفی در محل تزریق گزارش می‌شود. یک زخم نیز ممکن است شکل گرفته که در برخی از موارد جای زخمی را پس از بهبود به جای می‌گذارد. عوارض جانبی در افرادی که به ضعف عملکرد سیستم ایمنی بدن مبتلا هستند شایع تر و شدیدتر است. این واکسن برای استفاده در طول بارداری ایمن نیست. واکسن ب ث ژ در اصل از مایکوباکتریوم بوویز بدست می‌آید که معمولاً در گاو یافت می‌شود. در حالی که این واکسن تضعیف شده است، اما باکتری آن هنوز زنده است.
سالروز کشف واکسن سل ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

یک دیدگاه در “سالروز کشف واکسن سل”

  1. سلام یه پیشنهاد دارم و اون اینکه مطالب و اخبار جدید تمام رشته ها رو به روز تو سایتتون بزارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *