سالروز درگذشت گرهارد هرتسبرگ

سالروز درگذشت گرهارد هرتسبرگ

سالروز درگذشت گرهارد هرتسبرگ
علم فیزیک – سالروز درگذشت گرهارد هرتسبرگ

“گرهارد هاینریش هرتسبرگ” (Gerhard Heinrich Herzberg) (به آلمانی: Gerhard Heinrich Friedrich Otto Julius Herzberg)، فیزیکدان و دانشمند شیمی‌فیزیک آلمانی- کانادایی در ۲۵ دسامبر سال ۱۹۰۴ در آلمان به دنیا آمد.

به گزارش ایسنا، امروز سوم مارس مصادف با سالروز درگذشت گرهارد هرتسبرگ است. وی در سال ۱۹۷۱، به خاطر مشارکت‌های خود در دانش ساختار الکترونیک و هندسه مولکولی به خصوص، رادیکال‌های آزاد، جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد.

هرتسبرگ بیشتر کار خود را به طیف‌نمایی مولکولی متمرکز کرد. او به خوبی توانست ساختار مولکول‌های چند اتمی و تک‌اتمی را مشخص کند که برای طیف‌نمایی نجومی بسیار کاربرد دارد.

کار اصلی هرتسبرگ، به طیف‌سنجی اتمی و مولکولی مربوط است. بیشتر کار هرتسبرگ، بر استفاده از تکنیک‌های تعیین‌کننده مولکول‌های دو اتمی و چند قطبی، از جمله رادیکال‌های آزادی که بررسی آنها با روش‌های دیگر دشوار است و تحلیل شیمیایی اشیاء نجومی، تمرکز دارد.

هرتسبرگ از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۰، رئیس دانشگاه “کارلتون” (Carleton)در کشور  کانادا بود.

هرتسبرگ، عضو بسیاری از جوامع بزرگ علمی بود و جوایز و مدارک افتخاری بسیاری را در کشورهای گوناگون دریافت کرد. مدال طلای “NSERC Gerhard Herzberg Canada” در زمینه علوم و مهندسی که بزرگترین جایزه پژوهشی کانادا است، در سال ۲۰۰۰ به افتخار او نامگذاری شد.

جایزه سالانه ” انجمن فیزیک‌دانان کانادایی” (CAP)  کاپو موسسه نجوم هرتسبرگ نیز به نام او نامگذاری شده است.

هرتسبرگ، یکی از اعضای ” آکادمی بین‌المللی علوم مولکولی کوانتومی “ (International Academy of Quantum  Molecular Science) بود.

ستاره “هرتسبرگ ۳۳۱۶” پس از مرگ او نامگذاری شد.

در سال ۱۹۶۴، هرتسبرگ موفق شد جایزه ” Frederic Ives Medal” را از “انجمن نوری آمریکا” (OSA) دریافت کند.

هرتسبرگ در سوم مارس سال ۱۹۹۹ از دنیا رفت.

سالروز درگذشت گرهارد هرتسبرگ ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *