سالروز درگذشت کاشف سلول

سالروز درگذشت کاشف سلول

سالروز درگذشت کاشف سلول
علم فیزیک – سالروز درگذشت کاشف سلول

رابرت هوک به واسطه بیان “قانون کشسانی”(قوانین هوک) و نوشتن کتابی به نام”میکروگرافیا”(Micrographia) کتابی که حاوی مشاهدات هوک از طریق میکروسکوپ است و همچنین به کار بردن کلمه “سلول” برای اولین بار، به عنوان پایه‌ای‌ ترین واحد زندگی، در خاطره‌ها مانده ‌است.

به گزارش ایسنا، امروز ۱۲ اسفند معادل سوم مارچ ۲۰۱۸ میلادی، سالروز درگذشت رابرت هوک یکی از برجسته ترین فیزیک دانان تاریخ است.

رابرت هوک ( Robert Hooke) (زادهٔ ۱۸ ژوئن ۱۶۳۵ – مرگ ۳ مارس ۱۷۰۳) عضو انجمن سلطنتی، یکی از فلاسفهٔ علوم طبیعی، معمار و دانشمند علوم معقول و منقول انگلیسی است که نقش مهمی را در انقلاب علمی در هر دو زمینهٔ تجربی و تئوری ایفا کرد.

وی در تاریخ ۱۸ ژوئن ۱۶۳۵ میلادی در انگلستان به دنیا آمد و در سن ۱۸ سالگی وارد دانشگاه آکسفورد شد و به زودی استعداد خود را در زمینهٔ مکانیک به جامعهٔ علمی آن زمان ثابت کرد و در سال ۱۶۶۲ متصدی آزمایشگاه‌های این دانشگاه گردید.

وی در این سالها به فعالیت بر روی تلسکوپ و دیگر ابزار نجومی مشغول بود و توانست اصلاحات فراوانی در این زمینه ایجاد کند.

هوک به وسیلهٔ میکروسکوپ ساختهٔ خود موفق به شناخت “واحد بنیادی ارگانسیم زنده” شد و آن را” سلول” نامید.

وی درعلم فیزیک نیز کمک‌های شایانی کرده و با بررسی حرکت سیارات به دور خورشید ” قانون عکس مجذور فاصله” را برای نیروی گرانشی، پیشنهاد کرد که بعدها مورد استفاده” ایزاک نیوتن” قرار گرفت.

هوک در علم “شیمی” نیز به بررسی تفاوت فلزات و نمک‌ها پرداخت و در کتابی، “خاصیت موئینگی” و “صعود مایعات” در لوله‌ها را توضیح داد.

گفتنی است که هوک در علوم “نجوم” و “روانشناسی” نیز فعالیت‌های چشمگیری داشته است.

وی در سال ۱۷۰۳ در سن ۶۸  سالگی درگذشت.

سالروز درگذشت کاشف سلول ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *