دوربین هیبریدی نورهای مرئی و نامرئی

دوربین هیبریدی نورهای مرئی و نامرئی

دوربین هیبریدی نورهای مرئی و نامرئی
علم فیزیک – دوربین هیبریدی نورهای مرئی و نامرئی
علم فیزیک – دوربین هیبریدی نورهای مرئی و نامرئی

برای نخستین بار دانشمندان “موسسه علوم فوتونیک” (ICFO) حسگر تصویری دیجیتالی ساخته‌اند که همزمان نور ماورابنفش، مادون قرمز و مرئی را شکار می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، تیم علمی این فناوری را با استفاده از گرافن و دات‌های کوانتومی ساخته است. آن‌ها در واقع از دات‌های کوانتومی متالیک کلوئدیPbS  استفاده کردند که بر روی صفحه گرافن انباشت شده بودند. این سیستم هیبریدی سپس روی یک ویفر نیمه‌رسانای اکسیدفلزی(CMOS) قرار داده شد و ویفر هم به یک حسگر تصویری و یک مدار خوانشگر متصل شد.

نتیجه نهایی، ساخت حسگر دوربین با وضوح بالایی است که به طیف وسیعی از طول موج‌ها از پرتوهای ماورابنفش ۳۰۰ نانومتری گرفته تا نور مرئی و همچنین نور مادون قرمز با طول موج دو هزار نانومتری حساس است.

محققان مدعی‌اند این نخستین باری است که یک حسگر تصویری قادر به شکار همزمان نور در چنین طیف وسیعی است.

به گفته آن‌ها، می‌توان این ابزار را به آسانی و با هزینه کم در دمای اتاق ساخت و این موضوع کاربردهای تجاری آن را بسط می‌دهد.

ساخت این حسگر تصویری نشان‌دهنده موفقیت مهمی در تولید سامانه‌های تصویربرداری ارزان، دارای پهنای باند با وضوح بالا و قابلیت شکار همزمان نورهای مرئی و غیرمرئی است.

جزئیات این فناوری درNature Photonics  منتشر شد.

دوربین مداربسته ی هیبریدی :

این نوع از سیستم در مواقعی که دوربین مداربسته آنالوگ نصب شده داشته باشید که از طریق کابل کواکسیال به DVR یا VCR متصل شده باشند برای توسعه بخشیدن , کارایی دارد .
دوربین های مدار بسته هیبریدی دوربین هایی هستند که از ترکیب سیستم آنالوگ با سیستم IP تشکیل می شوند . DVR ضبط کننده تصاویر برای دوربین های مداربسته آنالوگ می باشد و NVR دستگاه ضبط کننده برای دوربین های مداربسته تحت شبکه می باشند . در حالی که دوربین مداربسته هیبریدی ترکیبی از این دو نوع دوربین می باشد دستگاه ضبط کننده این سیستم هم تفاوت دارد . دستگاه ضبط کننده دوربین های هیبریدی The Same Recorder نام دارد .

مزیت دوربین مدار بسته هیبریدی :

انتقال آسان از دوربین های مدار بسته آنالوگ و IP به گونه ای می توان انجام داد که کیفیت هیچ کدام تغییر ننماید . سیستم هیبریدی دارای کانال های جداگانه برای دوربین مداربسته آنالوگ و IP می باشد . بنابراین می تواند از هر دو نوع دوربین مداربسته حمایت نماید .
مزیت بعدی این دوربین مدار بسته این است که شما می توانید از زیر ساخت های سیستم آنالوگ موجود استفاده کنید و نیز امکان مقیاس پذیری و انعطاف پذیری بالایی به سیستم موجود می بخشد . همچنین از آن جا که خیلی از مواقع افراد بودجه کافی برای سیستم هایی که صرفا از دوربین های IP تشکیل شده باشد ندارند , بسیار مفید واقع می شوند و سبب کاهش چشمگیری در هزینه های راه اندازی سیستم امنیتی شما می شود .

دوربین هیبریدی نورهای مرئی و نامرئی ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *