دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی

کشف دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی

اخترشناسان موفق به کشف دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی شدند، کشفی که می‌تواند نظریه‌ها درباره نحوه شکل‌گیری سیاره زمین را متحول سازد.

علم فیزیک - دورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسیدورافتاده‌ترین جرم در منظومه شمسی

براساس گزارش فاکس‌نیوز، محققان در ماه اکتبر با استفاده از تلسکوپ سوبارو واقع در قله مائوناکی در هاوایی جرمی را رصد کردند که ابتدا آن را یک سیاره کوتوله نامیدند، سیاره‌ای که در فاصله ۱۵ میلیارد و ۴۹۹ میلیون کیلومتری از خورشید قرار گرفته‌است، یعنی ۱۰۰ برابر دورتر از زمین تا خورشید یا سه برابر دورتر از پلوتو تا خورشید. این فاصله رکورد‌دار سابق فاصله از خورشید، یعنی اریس را با فاصله بین پنج تا ۱۴ میلیارد کیلومتری تا خورشید از میدان به در می‌کند.

محققان موسسه کارنگی ملون می‌گویند در ابتدا سرعت حرکت پایین این سیاره توجه آنها را جلب کرد زیرا سرعت حرکت پایین به معنی فاصله دور است. دانشمندان به واسطه محاسبه سرعت حرکت سیاره کوتوله توانستند فاصله آن را تخمین بزنند و دریابند جرمی که به تازگی کشف کرده‌اند دورافتاده‌ترین جرم در سامانه خورشیدی است.

دانشمندان این جرم را V774104 نامیده‌اند که ابعادی تقریبی آن ۴۹۸ در ۹۹۷ کیلومتر است، به بیانی دیگر این جرم از سیاره‌های منظومه شمسی کوچکتر است اما ابعادی بزرگتر از یک سیارک معمولی دارد. این جرم به شدت کم‌نور است و اطلاعات دقیقی درباره مدار و ترکیبات شیمیایی آن در دست نیست و هنوز مشخص نیست میزان بازتاب نور آن چه اندازه‌است.

اخترشناسان معتقدند این کشف می‌تواند دیدگاه آنها نسبت به نحوه شکل‌گیری زمین و دیگر سیاره‌های منظومه شمسی را متحول سازد. فاصله بسیار دور این جرم تا سیاره‌های دیگر به این معنی است که طی میلیارد‌ها سال گذشته با هیچ جرم یا سیاره دیگری تعامل نداشته است از این رو مدار آن مداری بکر است که قدمت آن به آغاز شکل‌گیری منظومه شمسی باز می‌گردد. از این رو مطالعه روی مدار این جرم می‌تواند اطلاعات زیادی درباره شکل‌گیری سامانه خورشیدی در اختیار دانشمندان قرار دهد.

منبع : همشهری آنلاین

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *