دست‌یابی بشر به سطح یک سیارک

0 42 740x360 - دست‌یابی بشر به سطح یک سیارک

دست‌یابی بشر به سطح یک سیارک با فضاپیمای ژاپنی

12474 - دست‌یابی بشر به سطح یک سیارک
علم فیزیک – دست‌یابی بشر به سطح یک سیارک

مجله علمی ایلیاد – فضاپیمای «هایاباسا ۲» متعلق به سازمان فضایی ژاپن، با فرود بر سطح یک سیارک، تاریخ‌‌ساز شد. در روز ۲۱ سپتامبر، دو ربات کوچک از فضاپیمای مادر جدا شدند و بر روی هسته‌‌ی سیارکی به‌نام «ریوگو» با موفقیت فرود آمدند. این دو ربات کوچک، به‌ شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانند از روی سطح سیارک اطلاعاتی جمع‌آوری کنند و آن‌ها را به زمین ارسال کنند.

این دو ربات فضاپیما که «Rover1» و «Rover2» نام دارند، می‌توانند بر روی سیارک حرکت هم کنند که باعث شده آن‌ها را در دسته‌ی سطح‌پیما‌ها قرار دهیم. این دو ربات، اولین ساخته‌های دست بشر هستند که توانسته‌اند بر روی هسته‌ی سیارکی فرود آمده و بر روی آن حرکت هم کنند.

هایاباسا در ماه ژوئن به سیارک ریوگو رسید و در مدار آن قرار گرفت. میانگین فاصله‌ی این فضاپیما با سیارک در حدود ۲۰ کیلومتر حفظ شد و تنها در زمان آزادسازی دو ربات، به سیارک نزدیک‌‌تر شد. هایاباسا همان‌طور که در طی این عملیات به سیارک نزدیک می‌شد، از سایه‌ی خود بر روی سیارک تصویری هم تهیه و به زمین ارسال کرد که در نوع خود بی‌نظیر است.

ربات‌های دوگانه نیز در زمان انجام عملیات فرود بر روی سطح سیارک، توانستند تصاویری ثبت و به زمین مخابره کنند. هر چند این تصاویر از وضوح کمی برخوردار هستند، ولی دید تازه‌ای درباره‌ی سطح سیارکی در منظومه‌ی شمسی به ما می‌دهد.

12474c - دست‌یابی بشر به سطح یک سیارک
علم فیزیک – دست‌یابی بشر به سطح یک سیارک

این دو ربات دارای قابلیتی منحصر به فرد هستند که شاید از هر چیز دیگری با ارزش‌تر است. این دو ربات توانایی جابه‌جایی بر روی سطحِ با جاذبه‌ی کم سیارک را دارند. آن‌ها به صورت خودران و بدون دخالت انسان، می‌توانند گام‌هایی را بر روی ریوگو بردارند. هر گام آن‌ها ۱۵ متر طول دارد و هر جا‌به‌جایی آن‌ها حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. پس از هر گام، آن‌ها اقدام به تحلیل و جمع‌آوری داده‌های نقشه‌برداری و فتومتری می‌کنند.

این پروژه‌ی فضایی به دنبال پروژه‌ی شکست خورده‌ی هایاباسای ۱ انجام شد که به مدار سیارک «ایتوکاوا» رسید، ولی پس از برخورد با سطح سیارک، به عمق فضا پرتاب شد.

چشم‌ انداز این پروژه این است که هایاباسا در آینده دو ربات دیگر را به سیارک ریوگو بفرستد و سپس جسمی از جنس مِس را به سیارک برخورد دهد تا دهانه‌ی برخوردی مصنوعی‌ای را بر روی سیارک ایجاد کند. این کار برای سهولت کاوش‌های بعدی در سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد. سپس هایاباسا پس از انجام عملیات جمع‌‌آوری خاک و سنگ سیارک، در سال ۲۰۲۱ به زمین باز خواهد گشت.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: raana sadri

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *