خلق اولین لحظات شکل‌گیری جهان

خلق اولین لحظات شکل‌گیری جهان هستی در سرن

شاید انسان هرگز نتواند ماشین زمانی به معنی واقعی آن در اختیار داشته‌باشد تا به گذشته بازگردد و شاهد اولین لحظات شکل‌گیری جهان هستی باشد، اما دانشمندان توانسته‌اند آن لحظات کوتاه و حیاتی را در بزرگترین آزمایشگاه جهان شبیه‌سازی کنند.

علم فیزیک - خلق اولین لحظات شکل‌گیری جهانخلق اولین لحظات شکل‌گیری جهان

براساس گزارش پاپ‌ساینس، دانشمندان در برخورد دهنده بزرگ هادون اعلام کردند این آزمایشگاه غول‌پیکر به پرتوهایی ثابت دست‌ یافته‌است، و توانسته با موفقیت ذرات را با انرژی باورنکردنی به یکدیگر برخورد دهد. انرژی این برخورد‌ها دوبرابر بیشتر از انرژی برخورد‌هایی بوده که تاکنون در این برخورد‌دهنده انجام گرفته‌ و برابر ۱۰۴۵ تریلیون الکترون ولت بوده‌است.

برخورد میان جریان‌هایی از ذرات سرب با بار مثبت منجر به ایجاد حجمی عظیم از انرژی و خلق توده‌ای از ذرات بنیادین شده‌است که دمای آنها ۲۵۰ برابر دمای هسته خورشید بوده‌است.

این توده از مجموعه داغ و شدیدا متراکم از ذرات پلاسمای کوارک-گلوئون تشکیل شده‌است، ترکیبی که دانشمندان باور دارند دقیقا لحظاتی پس از ایجاد جهان هستی به وجود آمده‌است. رالف هویر مدیر کل سرن می‌گوید برخورد دادن یون‌ها در برخورد‌دهنده بزرگ سنتی ماهانه‌است اما برخورد‌های این‌بار به دلیل دستیابی به سطحی جدید از انرژی و خلق نوعی جدید از ماده که با اولین مراحل شکل‌گیری جهان هستی ارتباط دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

در اولین لحظات شکل‌گیری جهان هستی، برای چند میلیونیوم ثانیه، ماده‌ای بسیار داغ و متراکم شکل‌گرفته‌است، نوعی سوپ اولیه از ذرات بنیادینی به نام کوارک و گلوئن. در جهان سرد امروز،گلوئن‌ها کوارک‌ها را با پروتون‌ها و نوترونهایی که تشکیل‌دهنده ماده هستند، به یکدیگر می‌چسباند. 

افزایش انرژی برخورد‌ها به حجم و دمای پلاسمای کوارک-گلوئن خواهد افزود و به این شکل دانشمندان فرصت بهتری برای درک دقیق‌تر این مدیوم به شدت تعاملی به دست خواهند‌آورد و همچنین فرصتی برای مطالعه روی ذرات مختلف کمتر شناخته شده در این پلاسما ایجاد خواهد شد. دانشمندان امیدوارند با مطالعه روی این ترکیب بتوانند درک بهتری از قوانین بنیادین فیزیک ماده در جهان به دست آورند.

منبع : همشهری آنلاین

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *