جیمز کلرک ماکس ول

جیمز کلرک ماکس ول

جیمز ماکس ول در اسکاتلند در سال ۱۸۳۱ بدنیا آمد . او به عنوان بزرگترین تئورسین فیزیکدان در سده ۱۸۰۰ شناخته می شود ، او توانایی زیاد ریاضی را با بینش علوم طبیعی در هم آمیخت این توانایی او را قادر ساخت تا نتایج درخشانی را در۲ مبحث از فیزیک آن زمان اشکار سازد در ستاره شناسی و زیست شناسی ماکس ول فیزیکدانی بود که به خاطر کارهایش در مرتبط کردن نور ، الکریسته ، مغناطیس و امواج الکترو مغناطیس به بهترین نحوه شناخته می شود “معادلات ماکس ول” ۴ معادله مهم هستند که توانایی و استعداد زیاد او را نشان می دهند . این دسته ساده معادلات ، به طور کامل توضیح دهنده الکترو مغناطیس کلاسیک می باشند او کشف کرد که نور از امواج الکترو مغناطیس تشکیل شده است .

P00276 - جیمز کلرک ماکس ول

او تنها توضیح داد که چگونه الکتریسته و مغناطیس درواقع همان الکترو مغناطیس هستند .

بلکه راه را برای کشف و کاربرد طیف کامل تشعشعات الکترو مغناطیس که سازنده فیزیک مدرن هستند ، هموار کرد .

P00276B - جیمز کلرک ماکس ول

فیزیکدانان حال حاضر ، می دانند که این طیف شامل امواج رادیویی ، مادون قرمز ، فرا بنفش و اشعه ایکس می شود . دومین سهم عمده و بزرگ ماکس ول در فیزیک تئوری جنبشی او بود ، بخصوص آن قسمتی که درمورد سرعت ملکول هاست . درادامه گسترش نظریه جنبش گازها ، ماکس ول آخرین دلیل برای بوجود آمدن گرما در حرکت مولکول ها ارائه داد. تئوری جنبش گازها رابطه بین حرکت مولکول ها در گاز و دمای گاز و دیگر خصویات آن را بیان می کند . ماکس ول همچنین سهم عمده ای در بسیاری از تئوری ها و آزمایشات دیگر داشته است . در اواخر دوره زندگی، او به کارکرد چشم و دید رنگ ها پی برد . او از ۳ نوار رنگی قرمز و سبز و آبی استفاده کرد تا اولین عکس رنگی از یک جسم را درست کند . او فرض کرد که حلقه سیاره Satvrn از ذرات بسیار کوچک تشکیل شده است . که توسط ماهوارهایی که از سیاره Satvrn دیدن کردند به اثبات رسید ( در دهه ۱۹۷۰ بعد از آن ) نیکولاس اتو ؛ متولد شده در سال ۱۸۳۲ در آلمان ، نیکولاس آگواست اوتو ، اولین نمونه عملی موتور بخار را اختراع کرد .

او اولین موتور خود را در سال ۱۸۶۱درست کرد . پس با همکاری یک صنعتگر آلمانی به نام Langer Evgen طرح خود را پیشرفته تر کرد و توانست مدال طلای نمایشگاه در ۱۸۶۷ پاریس را از آن خود کرد .
منبع :www.tavanir.org.ir

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *