تولید بافت چشم با استفاده از سلول های بنیادی

تولید بافت چشم با استفاده از سلول های بنیادی

تولید بافت چشم با استفاده از سلول های بنیادی

ایرنا – محققان دانشگاه ادینبورگ انگلیس توانستند بافت چشم را که با استفاده از سلول های بنیادی چشم بیماران مبتلا به LSCD تولید کردند، با موفقیت به چشم خود بیماران پیوند بزنند.

1 12 - تولید بافت چشم با استفاده از سلول های بنیادی
علم فیزیک – تولید بافت چشم با استفاده از سلول های بنیادی

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، عارضه موسوم به limbal stem cell deficiency یا (LSCD) در نتیجه آسیب های وارد به چشم در اثر گرما یا مواد شیمیایی یا در اثر ابتلا به بیماری آنیریدیا ایجاد می شود. این عارضه موجب زخم و از دست رفتن بینایی در هر دو چشم و همچنین درد مزمن و قرمزی می شود.

بیماری آنیریدیا نوعی اختلال چشمی است که در اثر آن فقدان جزئی یا کلی عنبیه رخ می دهد و ممکن است موجب اختلال یا تغییر طبیعی مردمک شود.

بیمارانی که با استفاده از این تکنیک جدید بافت چشم آن ها جایگزین شد، تنها پس از ۱۸ ماه شاهد بهبود قابل ملاحظه ای در قدرت بینایی خود بودند. نتایج این آزمایش نشان می دهد که تولید بافت چشم با استفاده از سلول های بنیادی یک روش بالقوه ایمن برای بهبود بینایی افراد مبتلا به LSCD محسوب می شود.

به گزارش انستیتوی ملی سلامت در حدود ۶ میلیون نفر در سراسر جهان به عارضه LSCD مبتلا هستند. محققان معتقدند این تحقیقات زمینه ساز انجام تحقیقات گسترده تری است که روزی امکان ترمیم کامل قرنیه را فراهم می کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Stem Cells Translational Medicine منتشر شده است.

علم فیزیک ، فیزیک ، علم ، پزشکی ، دانشمندان ، تولید بافت چشم با استفاده از سلول های بنیادی

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: raana sadri

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *