تمدید ماموریت روزتا

تمدید ماموریت روزتا تا ۹ ماه آینده

سازمان فضایی اروپا از تمدید ماموریت فضاپیمای روزتا تا نه ماه آینده خبر داد.

این فضاپیما از مرکز سازمان فضایی اروپا در آلمان هدایت می‌شود.  مدیر عملیات پروازی رزتا، رسیدن این فضاپیما به ۶۷پی را از مرکز کنترل این مأموریت در دارمشتاد آلمان اعلام کرد. هدف از این مأموریت مشاهده و بررسی ۶۷پی از فاصله ۱۰۰ کیلومتری است و قرار است در ماه نوامبر یک سفینه فرودگر به نام فیلی را به سطح این ستاره دنباله‌دار بفرستد.

تمدید ماموریت روزتا
علم فیزیک – تمدید ماموریت روزتا

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، ماموریت فضاپیمای روزتا که در مدار دنباله‌دار۶۷P در فاصله‌ بیش از ۲۸۹ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد، تا سپتامبر ۲۰۱۶ تمدید شد.

سازمان فضایی اروپا در مورد این تصمیم توضیحاتی منتشر نکرده، اما کارشناسان فضایی معتقدند که این تصمیم برای بازیابی فعالیت این فضاپیما برای ارسال اطلاعات حیاتی پس از شکست در پروژه قبلی اتخاذ شده است.

متخصصان سازمان فضایی اروپا در مورد اهمیت این ماموریت اظهار کردند: دنباله‌دارها شبیه به فسیل‌های بین سیاره‌ای هستند. اکثر آنها کاملا دست نخورده باقی مانده‌اند و اطلاعات بسیار مهمی در مورد حیات و روزهای نخست منظومه شمسی در خود نگه داشته‌اند.

پروفسور مت تیلور، مسئول پروژه روزتا در مورد ماموریت جدید این فضانورد گفت: ما هم‌اکنون نیز قادر به رصد کاهش فعالیت روزتا با فاصله گرفتن دنباله‌دار از خورشید هستیم. اما می‌توان از این فرصت برای کاهش فاصله از سطح دنباله‌دار استفاده و اطلاعات بیشتری را دریافت کرد.

وی افزود: با مقایسه اطلاعات دوره قبل و فعالیت کنونی فضاپیما می‌توان از تغییرات دوره زندگی دنباله‌دار ۶۷P آگاه شد.

در واقع اگر روزتا از شرایط سخت ناشی از توده‌های خاک و تبخیر یخ موجود در این دنباله‌دار نجات پیدا کند، می‌تواند اطلاعات بسیار مهمی در مورد هسته این دنباله‌دار برای زمین ارسال کند.

فرود نرم این فضاپیما بر روی ستاره دنباله‌دار ۶۷ پی/چوریوموف-گراسیمنکو به عنوان برترین دستاورد علمی ۲۰۱۴ از سوی مجله معتبر ساینس برگزیده شد

تمدید ماموریت روزتا ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *