تعیین موقعیت‌ سه‌بعدی اتم‌های منفرد

11 e1535352537613 - تعیین موقعیت‌ سه‌بعدی اتم‌های منفرد

تعیین موقعیت‌ سه‌بعدی اتم‌های منفرد برای نخستین بار

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس از یک میکروسکوپ قدرتمند برای تصویربرداری از موقعیت‌های سه‌بعدی اتم‌های منفرد با دقت ۱۹ تریلیونیوم متر استفاده کردند و این مقیاس چندین بار کوچک‌تر از یک اتم هیدروژن است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - تعیین موقعیت‌ سه‌بعدی اتم‌های منفرد
علم فیزیک – تعیین موقعیت‌ سه‌بعدی اتم‌های منفرد

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این مشاهدات برای نخستین بار امکان درک ویژگی‌های میکروسکوپی مواد را بر اساس آرایش ساختاری اتم‌ها فراهم می‌کند این آرایش ساختاری دانشمندان و مهندسان را هدایت می‌کند که به طور مثال، اجزای هواپیما را بسازند.

اتم‌ها، بلوک‌های سازنده تمامی مواد روی زمین هستند و الگوهایی که در آن آرایش شده‌اند، بر میزان استحکام، رسانایی یا انعطاف‌پذیری یک ماده دلالت می‌کند.

برای بیش از ۱۰۰ سال است که محققان چگونگی آرایش اتم‌ها در فضای سه‌بعدی را با استفاده از تکنیکی موسوم به بلورنگاری پرتو ایکس درک کرده‌اند.

این شیوه شامل اندازه‌گیری چگونگی منتشرشدن امواج نور از یک بلور است با این حال، در این شیوه، پرتوایکس اطلاعاتی درباره موقعیت متوسط میلیاردها اتم در بلور ارائه می‌دهد اما درمورد موقعیت‌های دقیق اتم‌های منفرد اطلاعاتی نمی‌دهد.

دانشمندان در تحقیق جدید از یک میکروسکوپ الکترونی عبوری اسکن‌کننده استفاده کردند که در آن پرتو الکترون‌هایی که کوچک‌تر از اندازه اتم هیدروژن هستند، اسکن و تعداد الکترون‌هایی که در هر اسکن گرفته‌ شده با اتم تعامل برقرار می‌کنند اندازه‌گیری می‌شود.

این شیوه ساختار اتمی مواد را آشکارسازی می‌کند و آرایش‌های مختلف اتم‌ها می‌توانند موجب تعامل اتم‌ها در روش‌های مختلف شوند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature Materials ارائه شد.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *