برخورد دو ابرسیاه‌چاله

1 e1535369359370 - برخورد دو ابرسیاه‌چاله

برخورد دو ابرسیاه‌چاله زودتر از زمان پیش‌بینی شده

ستاره‌شناسان به رهبری دانشگاه کلمبیا موفق به شناسایی یک جفت ابرسیاهچاله غول‌پیکر در فاصله ۳٫۵ میلیارد سال نوری از زمین شده‌اند که در حال نزدیک شدن و برخورد با یکدیگر هستند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برخورد دو ابرسیاه‌چاله
علم فیزیک – برخورد دو ابرسیاه‌چاله

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دو ابر سیاه‌چاله PG 1302-102 واقع در صورت فلکی سنبله که در دوره تصادم هستند احتمالا تا ۱۰۰ هزار سال آینده با هم برخورد خواهند کرد. این در حالی است که طی برآوردهای اولیه این زمان یک میلیون سال محاسبه شده بود.

این ابرسیاهچاله‌ها یکی از معدود کاندیدهای سیاهچاله‌های دوتایی هستند. این سیستم خاص، نزدیکترین جفت سیاهچاله در حال گردش شناخته‌شده تاکنون هستند که تنها یک هفته نوری – تقریبا به اندازه عرص منظومه شمسی – از یکدیگر فاصله دارند.

زمانی که این سیاهچاله‌ها در کمتر از یک میلیون سال آینده با یکدیگر برخورده کرده و ادغام شوند، انفجاری با قدرت ۱۰۰ میلیون ابرنواختر ایجاد خواهد کرد.

این تحقیق با استفاده از تلسکوپ‌های هابل و GALEX ناسا انجام شده است. تصور می‌شود که ادغام شدن سیاهچاله‌ها در جهان اولیه رایج بوده است اما تاکنون شناسایی آن‌ها دشوار بوده است.

این سیستم خاص بطور ۱۰۰ درصد به عنوان یک جفت سیاهچاله در حال ادغام قابل تائید نیست، اما سیگنال‌های مختلف منتشر شده، از این نظریه حمایت می‌کند که آن‌ها دو سیاهچاله هستند که هر پنج سال دور هم گردش می‌کنند و ماده اطراف آن‌ها نور منتشر می‌کند.

مشاهدات نشان می‌دهد که یکی از دو سیاهچاله نسبت به دیگری، ماده بیشتری را مصرف می‌کند و اینکه سرعت آن هفت درصد سرعت نور است، از این نور منتشر شده آن بشدت پرنور دیده می‌شود. اگر این سیاهچاله بجای ابر اورت در خارج منظومه شمسی قرار داشت، هر پنج سال یکبار دور خورشید می‌چرخید.

این یافته‌ها در مجله نیچر منتشر شده است.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *