ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ

ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ با میکروچیپ ذخیره‌سازی ناسا

ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ
علم فیزیک – ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ

سازمان فضایی آمریکا(ناسا) قصد دارد با استفاده از یک چیپ ذخیره‌سازی در اقدامی نمادین نام ۲٫۴ میلیون نفر را در سال ۲۰۱۸ به همراه کاوشگر “اینسایت”(InSight) به مریخ بفرستد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، کاوشگر “اینسایت” قرار است طی یک حرکت نمادین، دو میلیون و ۴۲۹ هزار و ۸۰۷ نام را با استفاده از یک میکروچیپ به مریخ ببرد.

حدود ۱٫۶ میلیون اسم از کل اسم‌ها در سال جاری جمع‌آوری شده است.

برای اولین بار آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) در سال ۲۰۱۵ طی یک دوره ۲۲ روزه موفق شد ۸۲۶ هزار و ۹۲۳ اسم را جمع‌آوری کند.

ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ
علم فیزیک – ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ

آنچه بیش از این اقدام نمادین جذابیت دارد، چیپ الکترونیکی مخصوصی است که این نام‌ها بر روی آن ذخیره می‌شوند.

این چیپ یک صفحه سیلیکونی به مساحت ۰٫۸ سانتی‌متر مربع است که برای نوشتن اطلاعات در آن از تابش الکترونی استفاده می‌شود که اندازه هر حرف یک هزارم ضخامت تار موی انسان است.

این کاوشگر در حال طی کردن آخرین مراحل تست و آزمایش‌های پیش از پرواز است و در مقر شرکت “لاکهید مارتین”“(Lockheed Martin)قرار دارد.

ارسال 2.4 میلیون اسم به مریخ
علم فیزیک – ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ

این فضاپیما که در روز بعد از جشن شکرگزاری سال آینده به مریخ خواهد رسید، اولین کاوشگری خواهد بود که صرفا بر روی اکتشاف زیرسطحی در مریخ و به مطالعه عمق خاک سیاره سرخ خواهد پرداخت.

ناسا امیدوار است که بتواند با توجه به داده‌های این کاوشگر، سرنخ‌های جدیدی از روند شکل‌گیری سیاره‌های سنگی و خاکی در جهان هستی به دست آورد.

این کاوشگر قرار است در ماه مه سال ۲۰۱۸ از پایگاه فضایی وایدنبرگ واقع در ساحل غربی آمریکا به فضا پرتاب شود که اولین پرتاب میان‌سیاره‌ای از این پایگاه محسوب می‌شود.

براساس اعلام ناسا منطقه‌ای که قرار است این کاوشگر در مریخ روی آن فرود بیاید در محدوده خط استوای این سیاره در نظر گرفته شده است.

این کاوشگر از پنل خورشیدی که به صورت دو باله باز شده در دو طرف آن تعبیه شده استفاده خواهد کرد که مجموع طول آنها بیش از شش متر خواهد بود.

پس از فرود آمدن این کاوشگر با استفاده از بازوهای رباتیک خود، دو ابزار حفاری اصلی خود را در سطح مریخ فرو می‌کند تا عملیات حفاری آغاز شود.

این ابزارها بسیار حساس هستند و این قابلیت را دارند که بتوانند وقوع جنبش در ابعاد نصف قطر اتم هیدروژن را حس کرده و همچنین امواج لرزه‌ای موجود در مریخ و همچنین اثرات ناشی از برخورد شهاب‌سنگ‌ها را ثبت کنند.

ارسال 2.4 میلیون اسم به مریخ
علم فیزیک – ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ

برای ثبت میزان گرما و انرژی زیرسطحی مریخ یک حسگر در عمق ۳ متری سطح مریخ قرار داده خواهد شد.

این ماموریت می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی در رابطه با ساختار هسته مریخ در اختیار محققان قرار دهد.

با توجه به اینکه سطوح داخلی مریخ در طول سه میلیارد سال گذشته کمتر از زمین تغییر داشته است می‌تواند هدف مناسب‌تری نسبت به زمین برای بررسی روند شکل‌گیری سیارات باشد.

این ماموریت قرار بود در سال ۲۰۱۶ آغاز شود اما به دلیل وجود مشکلاتی در طراحی حسگرهای این کاوشگر که باید بتوانند در شرایط نزدیک به خلاء مریخ کار کنند، به تعویق افتاد.

ناسا در حال تلاش برای شناخت هرچه بیشتر مریخ است تا بتواند تا سال ۲۰۳۰ اولین ماموریت انسانی به مریخ را ترتیب دهد.

ارسال 2.4 میلیون اسم به مریخ
علم فیزیک – ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ

ارسال ۲٫۴ میلیون اسم به مریخ ، اخبارفیزیک ، مقالات فیزیک ، مطالب فیزیک ، فیزیک مدرن ، علم فیزیک

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *