آخرین پیاده‌روی فضایی سال ۲۰۱۵

آخرین پیاده‌روی فضایی سال ۲۰۱۵

در روزهای پایانی سال ۲۰۱۵، فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار است امروز (دوشنبه) یا فردا، آخرین پیاده‌روی فضایی را انجام دهند.

اسکات کلی، فرمانده ماموریت اکسپدیشن ۴۶ ایستگاه فضایی و تیم کوپرا، مهندس پرواز ناسا قرار است خودروی ریلی ناقل ایستگاه را حرکت دهند تا پیش از ورود فضاپیمای باری روسیه در روز چهارشنبه (دوم دی) در جای خود محکم شود.

آخرین پیاده‌روی فضایی سال ۲۰۱۵
علم فیزیک – آخرین پیاده‌روی فضایی سال ۲۰۱۵

این ناقل سیار که برای قرار دادن بازوی رباتیک کانادارم ۲ ایستگاه نیز استفاده شده بود، در روز ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر) زمانی که کنترگرهای زمینی از مرکزفضایی جانسون ناسا قصد تغییر موقعیت آن را بطور خودکار داشتند، پس از طی کردن چهار اینچ از محل آغاز حرکتش از کار افتاد.

دلیل این توقف همچنان در دست بررسی است.

اسکات کلی، فرمانده اکسپدیشن ۴۶ ایستگاه و تیموتی کوپرا قصد داشتند یک هفته باقیمانده تا کریسمس را در ایستگاه بمانند اما برنامه‌های آن‌ها زمانی که ناقل متحرک ایستگاه از کار افتاد، تغییر کرد. این خودروی ریلی در محیط بیرونی ایستگاه فضایی حرکت کرده و فضانوردان و تجهیزاتی همچون بازوی رباتیک را جابجا می‌کند.

فضانوردان صبح دیروز از ایستگاه خارج شده و بطور دستی ترمزهای خودروی ریلی را آزاد کردند و آن را در جای خود برای ورود فضاپیمای باری روسیه قرار دادند.

کلی و کوپرا پس از سه ساعت و ۱۶ دقیقه به سلامت وارد ایستگاه شدند. پیاده‌روی فضایی بعدی برای اواسط ماه ژانویه برنامه‌ریزی شده که طی آن قرار است کارهای تعمیرات و نگهداری انجام شود.

این صد و نود و یکمین پیاده‌روی فضایی برای تعمیر و نگهداری از ایستگاه فضایی بین‌المللی محسوب می‌شوند. این سومین تجربه اسکات کلی و دومین تجربه کوپرا که به تازگی وارد ایستگاه شده، محسوب می‌شود.

کلی که ۹ ماه از ماموریت یکساله‌اش در فضا را می‌گذراند، مامور اول راهپیمایی فضایی خواهد بود که لباس فضایی آن دارای نوارهای قرمز است و کوپرا مامور دوم با لباس یکدست سفید خواهد بود.

فضاپیمای باری روسیه قرار است امروز (دوشنبه) از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شود.

آخرین پیاده‌روی فضایی سال ۲۰۱۵ ، اخبار فیزیک ، مقالات فیزیک ، علم فیزیک ، فیزیک کوانتوم ، فیزیک نجوم ، مکانیک ، الکترومغناطیس

منبع : ایسنا

منتشرشده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *