آخرین ملاقات نزدیک کاسینی و قمر زحل

1 5 e1535653145457 - آخرین ملاقات نزدیک کاسینی و قمر زحل

آخرین ملاقات نزدیک کاسینی و قمر زحل

فضاپیمای کاسینی ناسا که بیش از ۱۱ سال در میان سیستم سیاره زحل در حال گشت‌زنی و رصد به سر‌برده‌است، روز شنبه ۱۹ دسامبر ۲۰۱۵ برای آخرین‌ بار از فاصله‌ای نزدیک از قمر انسلادوس بازدید خواهد کرد.

2015 12 19 10 21 21 - آخرین ملاقات نزدیک کاسینی و قمر زحل
علم فیزیک – آخرین ملاقات نزدیک کاسینی و قمر زحل

براساس گزارش ديسكاوري،‌ كشف توده‌هاي بخار و يخ ارگانيك كه از شكاف‌هاي سطحي قطب جنوب اين قمر داراي اقيانوس به فضاي اطراف فوران مي‌كنند، يكي از مهم‌ترين كشفيات در كل دوره ماموريت فضاپيماي كاسيني بوده‌است كه قرار است در سپتامبر ۲۰۱۷ به پايان برسد.

دانشمندان براين باورند منشا توده‌هاي بخار و يخ اقيانوسي سرتاسري است كه در زير ظاهر يخي و جامد انسلادوس پنهان شده‌است. همچنين دانشمندان معتقدند اين اقيانوس با سطحي سنگي در ارتباط است، حقيقتي كه دست‌كم روي زمین زمينه‌ساز واكنش‌هاي شيميايي و فراهم‌آوردن محيطي مناسب براي شكل‌گيري حيات‌است.

كاسيني اكنون قرار است باري ديگر از نزديكي اين قمر كوچك در مدار زحل عبور كند،‌از فاصله‌اي برابر ۴۹۹۸ كيلومتر. دانشمندان قصد دارند از اين پرواز نزديك‌گذر براي مطالعه روي حرارتي مطالعه كنند كه از درون اين قمر به بيرون متصاعد مي‌شود. اين محاسبه مي‌تواند به آنها كمك كند تا منشا اصلي فوران‌هاي انسلادوس را كشف كنند.

به گفته ليندا اسپيلكر يكي از دانشمندان پروژه كاسيني در لابراتوار احتراقي جت ناسا در پاسادنا، درك ميزان حرارت در قلب انسلادوس مي‌تواند ديدگاهي روشن‌تر نسبت به فعاليت‌هاي زمين‌ساختاري در اين قمر را به وجود آورد. كاسيني پس از اين پرواز تا پايان دوران ماموريتش به رصد انسلادوس ادامه خواهد داد،‌اما از فاصله‌اي چهار برابر دورتر از فاصله پرواز نزديك‌گذرش.

كاسيني تا ۲۵ كيلومتري انسلادوس به آن نزديك‌شده‌است، ماموريتي كه در اكتبر ۲۰۰۸ تكميل شد و نزديك‌گذر روز شنبه بيست و دومين ملاقات نزديك كاسيني و اين قمر خواهد‌بود.

منبع : همشهری آنلاین

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farrokh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *